Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Yenidoğan da Solunum Sıkıntısı

Yenidoğan da Solunum Sıkıntısı

0

Solunum sıkıntısı, yenidoğan hastalarda sağlık personellerinin en sık karşılaşacağı sorunlardan biridir. Yaygın olarak akciğer ve kalp kaynaklı olan solunum sıkıntısı, zamanında ve zamanından erken doğmuş bebekler de sık karşılaşılmamasına rağmen altta yatan nedenlere göre farklılık içerebilirler. Her iki durumda da mavimsi renk değişikliği  (siyanoz) ve hızlı soluk alma (Takipne) ile ortaya çıkabilir.

Siyanoz kanın oksijensiz kaldığının iyi bir göstergesi olabilir. Yenidoğan  Bebeğin gövdesi, dil ve dudaklarında mavimsi renk değişikliği var ise santral tip , sadece ekstremitelerde varsa periferik tip siyanoz olarak adlandırılır. Periferik tipde ekstremite uçlarında oksijenlenme etkilenmiştir. Sağlık personeli yenidoğan bebeğe oksijen verildiğinde ekstremitelerin normal rengine döndüğünü fark edecektir. Santral tip de ise arter kanındaki oksijenlenme azalmıştır. Genelde daha ciddi durumlar da görülür. Temiz kanın kirli kana karıştığı doğumsal kalp hastalıkları , akciğer hastalıkları, ciddi enfeksiyon, soğuk ve kan şekeri düşüklüğü durumunda görülür. Oksijen verilmesi  sonucunda doğumsal kalp hastalıklarında mavimsi görünüm değişmez. Unutulmamalıdır ki yeni doğmuş bir bebek, normal olarak mavimsi doğar ve dakikalar geçtikçe , ağladıkça ve solunum yaptıkça normal pembe rengine döner. Sorumlu hekim tarafından aksi belirtilmediği sürece bebeğe oksijen desteği sağlanmalıdır. Oksijen verilmemesi bazı nadir kalp hastalıklarında istenir ve nakli gerçekleştiren hekim tarafından karar verilir. Oksijen değeri, puls oksimetre cihazı ile izlenmeli ve oksijen satürasyonu %95 civarında tutulmalıdır.

Hızlı soluk alıp verme (takipne) , bebekler de solunum sayısının dakika da 60  ın üzerinde olması olarak tanımlanır. Soluk sayısının doğru sayılması önemlidir. Hızlı soluk alıp veren bebeğe damar yolu mutlaka açılmalıdır. Anne sütü ve ya mama verilmemelidir. Kusmaya sebep olarak mamanın ya da anne sütünün akciğerlere kaçmasına neden olabilir. Hızlı soluma , akciğer ve akciğer dışı sebeblere bağlı olarak gelişebilir. Sağlık personelleri takipne ile karşılaştığında 5H kuralını unutmamalıdır. Hava yolunun açık olduğundan emin olunmalı, Göğüs haraketleri izlenmeli, Kanoksijenizasyonu değerlendirilmeli, ısı değişikliği var ise düzeltilmeli, damar yolundan verilen sıvı kontrol edilip kan şekeri yeniden değerlendirilmelidir.

Her iki durumda da bebeğin durumunun kritik olduğu düşünülüyorsa en yakın sağlık merkezine sevk edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz