Ana sayfa Kategorilendirilmemiş VERTİGO nedir ? Nedenleri ve Tedavi Yaklaşımı

VERTİGO nedir ? Nedenleri ve Tedavi Yaklaşımı

0

   VERTİGO

Vertigo herhangi bir müdahale yada etki olmaksızın hastanın haraket ettiği hissine kapılması durumudur. Baş dönmesinin, baş dönmesi olarak da tanımlanan bu durumdan ayırt edilmesi gerekmektedir. Çünkü vertigo basit bir baş dönmesi değil , daha ağır seyreden bir tabloya sahiptir.

Vertigo Olası Nedenleri

Bening pozisyonel vertigo :  Pozisyonel vertigoyu indükleyen Hallpike testi ile tanı koyulması gerekmektedir. Çoğunlukla posterior semisirküler kanalda kalsifikasyon sonucu meydana gelir. İlaç tedavisi etkili değildir.

Meniere Hastalığı : Bir iç kulak hastalığıdır. Hastada tekrarlayan vertigo, kulak çınlaması ve sağırlık görüle bilir . Tedavisi KBB Uzmanı ile birlikte planlanmalıdır.

Akut Labirintis : Herpes simleks virüs reaktivasyonu sonucunda oluşur. Bazı hastalarda üst solunum prodromal belirtileri görülebilmektedir. Hastaların bazıları vertigo ve bulantı, kusma sonucunda normal günlük işlerini yapamaz duruma gelebilirler.

Otitis Media

Akustik Nörinom : Yavaş başlangıçlı sağırlık hissi ve kulak çınlaması görülür. Dengesizlik hissi daha azdır.

Kolesteatom

İnme ve geçici iskemik ataklar

Travma

Kulakta buşon ve yabancı cisim

 

Vertigoya neden olabilecek patolojiyi tespit etmek amacı ile hastadan detaylı anamnez alınmalı ve iyi bir fizik muayene yapılmalıdır. Vertigo ile gelen hastada yapılacak tedavi ve araştırma altta yatan nedene yönelik olmalıdır. Nedenin tam olarak belirlenemediği vakalarda dahiliye / KBB konsültasyonuna mutlaka başvurulmalıdır

 

Kaynak

OXFORD Acil Tıp El Kitabı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz