Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Taşikardi

Taşikardi

0

TAŞİKARDİ

Taşikardi Nedir ?

Yetişkin bir kişi de normal nabız değeri dakika da 60 ila 100 atım arasında olmalıdır. Yetişkin hastada nabız sayısının dakikada 100 ün üzerinde olmasına taşikardi denir.

Sinüs taşikardisi nedeni genelde altta yatan bir sebep olmasıdır. Sinüs taşikardisi görülen bir hastada ateş, enfeksiyon , korku gibi taşikardiye neden olabilecek etkenler araştırılıp ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Tasikardi Tedavisi

Öncelikle hastanın ABC değerlendirmesi yapılmalı , hava yolu açıklığı kontrol edilerek oksijen ile desteklenmesi gerekmektedir. Gerekecek acil müdahalelere ön hazırlık amaçlı geniş lümenli bir intraket ile damar yolu açılmalıdır. Yapılabiliyorsa 12 derivasyon Ekg değerlendirmesi , kan basıncı (tansiyon) takibi ve Spo2 kontrolü yapılmalıdır. Altta yatan taşikardiye neden olabilecek nedenler araştırılmalı ve tedavi edilmeye çalışılmalıdır (örneğin elektrolit bozuklukları ).

Taşikardi görülen hastada hastanın stabil mi yoksa anstabil mi olduğunun değerlendirilmesi tedaviyi degistireceginden önemlidir. Anstabil olan bir hastada hızlı acil tıbbi müdahale gerekebilir. Stabil olan bir hastanın da her an anstabil olabilme ihtimalinin olduğu unutulmamalı ve gerekli hazırlıklarin yapılmadı gerekmektedir.

Anstabilite Bulguları Neler

Aşağıdaki belirtilerin en az biri olan hasta in stabil olmadığı düşünülmelidir.

  • Bilinç düzeyinde azalma
  • Göğüs ağrısı
  • Sistolik kan basıncının 90 mmHg nin altında olması
  • Kalp yetmezliği
  • Bu semptomların kalp hızının dakikada 150 nin üzerinde ortaya çıkması

Tasikardi li Hasta Stabil Değil İse

Stabil olmayan taşikardi hastada kardiyoversiyon uygulanması gerekmektedir. Kardiyoversiyon en çok 3 kez uygulanmalıdır.

Kardiyoverdiyon nedir ve nasıl uygulanır ayrıntılı olarak öğrenmek için ;

KARDİYOVERSİYON Uygulaması Yazı Dizisini Okuyabilirsiniz. Lütfen Tıklayın…

Tasikardi li Hasta Stabil İse

Stabil olan taşikardisi olan hasta da QRS in değerlendirilmesi gerekmektedir. QRS geniş mi yoksa dar mı kontrol edilmelidir.

Bir QRS in geniş QRS olarak değerlendirilmesi için 0,12 saniye den uzun olması,

Dar QRS olarak değerlendirilmesi için 0,12 saniyeden kısa olması gerekmektedir.

Geniş QRS li Tasikardi

Geniş QRS li Tasikardisi olan bir hastada ilk yapılacak işlem QRS ler in duzenlimi yoksa düzensizmi olduğunun belirlenmesidir.

Genis ve Düzensiz QRS li Tasikardili Hasta

Görülen ritim Torsade de pointes ise ; magnezyum 2 mg / 5dk dozunda uygulanabilir.

Geniş ve Düzenli QRS li Tasikardili Hasta

Görülen ritim ventriküler taşikardi ise ya da tanımlanamayan bir ritim ise Amiodaron 300 mg İv / >10 dk olarak uygulanabilir.

Görülen ritim Supraventriküler Taşikardi ile dal blok düşünülüyor ise dar QRS taşikardi deki gibi adenozin uygulanabilir.

Dar QRS li Tasikardi

Dar QRS li Tasikardisi olan bir hastada ilk yapılacak işlem QRS ler in duzenlimi yoksa düzensizmi olduğunun belirlenmesidir.

Dar QRS li Düzenli Taşikardili Hasta 

Dar QRS li Düzenli taşikardili hastada öncelikli vagal manevralar uygulanmalıdır.

Vagal manevralar :

  • Yüze buz uygulanması
  • Öksürme
  • Ikınma
  • Karotis masajı

Vagal manevralar ile taşikardi kırılamaz ise hızlı bolus Adenozin 6 mg bolus olarak uygulanır. İlk uygulanan adenozin başarısız olur ise 12 mg olarak tekrar uygulanmalıdır. Gerekli olması halinde tekrar 12 mg uygulanabilir.

Adenozin yoksa 0.25 mg / kg diltiazem uygulanabilir. Yapılacak tedavinin tamamı monitörizasyon eşliğinde uygulanmalıdır.

Uygulamalar sonunda hastada normal sinüs ritmi sağlanamamış ise kalp hızının kontrolü için Metoprolol 5 mg İv , duzelmezse 3 defa tekrarlanabilir. Metoprolol dozu toplamda 15 mg yi geçmemelidir.

Tedavi sonrası normal sinüs ritim görülmesi halinde 12 derivasyon Ekg ile kontrol edilmelidir.

Tekrarlaması halinde tekrar adenozin uygulanması düşünülebilir.

Dar QRS li Düzensiz Taşikardili Hasta

Kalp hızını kontrol etmek için Metoprolol 5 mg İv uygulanır. Duzelmezse 3 defa tekrarlanabilir. Toplam Metoprolol dozu 15 mg yi geçmemelidir.

Yada diltiazem 0,25 mg/kg olarak uygulanabilir.

Yapılan tedavilerin tüm aşamaları komuta kontrol merkezi bilgisi ve onayı ile uygulanmalıdır.

Tüm aşamalar da nakil planlanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz