Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Tansiyon Pnömotoraks Nedir Tansiyon Pnömotoraks Tanı ve Tedavisi

Tansiyon Pnömotoraks Nedir Tansiyon Pnömotoraks Tanı ve Tedavisi

0

Tansiyon Pnömotoraks Nedir

Hayatı tehdit eden bir yaralanma olan tansiyon pnömotoraks hızla tanınıp tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir. Akciğer veya göğüs duvarında tek yönli bir valf gibi çalışan bir delikten göğüs duvarı ile akciğer arasına hava dolması sonucun da oluşur. Hava Plevral boşluğa inspiryum sırasında girer ancak ekspiryum da çıkmaz. Bunun sonucunda plevra içerisin deki basınç giderek artar. Etkilenen taraf daki akciğer ve mediastinal organları karşı tarafa doğru iter. Ayrıc Vena Cava ya da basınç uygulayarak kalbe venöz dönüşü azaltır ve dolaşımı bozar.

Tansiyon Pnömotoraks Belirtileri

Belirtileri arasında nefes darlığı ve siyanoz , bulguları ise takipne taşikardi , boyun venlerinde distansiyon, şok bulguları ve hipotansiyon olması , subkutan amfizem , göğüs duvarında tansiyon pnömotoraks olan tarafta aşırı genişleme ve perküsyonda hiperrezonans alınması , tansiyon pnömotoraksın olduğu tarafda dinlenmekle solunum seslerinin alınamaması , trekeanın tansiyon pnömotoraksın karşı tarafına doğru itilmesi yer alır. Trekea deviasyonu ve boyun venlerinde dolgunluk geç bulgulardır. Hastada eş zamanlı hipovolemi de varsa boyun venleri genişlemeyebilir.

Tansiyon Pnömotraksın Tedavisi

Tansiyon pnömotoraksda solunum ve dolaşım ciddi şekilde bozulacağından klinik bulgularla tanı hızlı şekilde konulmalı ve tedaviye vakit kaybetmeden geçilmelidir. Tansiyon pnömotoraksın tedavisi olarak İĞNE TORAKOSTOMİ uygulanır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz