Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Solunum Yetersizliklerinin Tedavisi

Solunum Yetersizliklerinin Tedavisi

0

Solunum Yetersizliklerinin Tedavisi

Spontan soluma hareketlerinin durması (apne) gibi en ağır solunum yetmezliği şekillerinde mekanik ventilasyon hayat kurtaracak tedavi şeklidir. Benzer şekilde, ağır kafa travmasısonucu gelişen koma (Glasgow koma skalalası
< 8), ciddi akciğer yaralanması, kalp durması gibi durumlarda mekanik ventilasyon gereksinimi açıktır.

Ancak bu kadar ağır olmayan durumlarda mekanik ventilasyon endikasyonları, farklı şekillerde sayılabilir. Geçtiğimiz 10 - 15 yılda noninvazifmekanik ventilasyonun günlük uygulamada yer bulması ile akut solunum yetersizliklerinde mekanik ventilasyon endikasyonları genişlemektedir. Pek çok solunum yetersizliği hastasında noninvazif ventilasyon, maske ile oksijen uygulaması ile birlikte ilaç tedavilerinin önüne geçmektedir. Örneğin, KOAH hastalarında gelişen akut solunum yetersizliklerinde (akut alevlenme) maske ile uygulanan noninvazif ventilasyonun, ilaç tedavisi ile birlikte kullanılması gerektiği kanıtlanmıştır. Benzer şekilde noninvazif ventilasyonun astım atağında, kalp yetersizliği nedeniyle oluşan akciğer ödeminde9 ve pek çok başka nedenle gelişen akutsolunum yetersizliğinde ilaç tedavisi ile birlikte kullanılmasının, hastane yatışını ve mortaliteyi azalttığı yönünde önemli bulgular vardır. Bu nedenle akut solunum yetersizliklerinde, buna neden olan durumun düzeltilmesi için tedavi girişimlerine başlanırken, uygun hastalarda noninvazif solunum desteğine de başlanmalıdır.

Burada unutulmaması gereken konu, eğer solunum yetersizliği hızla düzeltilemiyorsa, hastanın fizyolojik durumu çok bozulmuşsa (düşük APACHE II skoru vb.) veya noninvazif ventilasyon kontrendikasyonları varsa, endotrakeal entübasyon vakit geçirilmeden uygulanmalı ve mekanik ventilasyon desteği invazif olarak devam ettirilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz