Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Siyanür Nedir Siyanür Zehirlenmesi Belirtileri / Tedavisi

Siyanür Nedir Siyanür Zehirlenmesi Belirtileri / Tedavisi

0

Siyanür Nedir Siyanür Zehirlenmesi Nedir Belirti ve Tedavisi

Yangınlarda CO ile birlikte inhaler yolla sistemik zehirlenmeye neden olan önemli bir kimyasaldır. Yanı sıra siyanür madencilikte , mücevher üretiminde, fotoğrafçılıkta , pestisidlerde ve medikal alanda bazı ilaçların içeriğinde bulunur. Bir kimyasal savaş ajanı olarakda kullanılan siyanür aynı zamanda , kayısı , erik şeftali gibi meyvelerin çekirdeklerinde de bulunur. Dolayısı ile inhalasyon dışında oral , enjeksiyon ve dermal yollada siyanür zehirlenmesi meydana gelebilir.

Siyanür Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir

Siyanür zehirlenmesinin belirtileri arasında , bulantı , kusma , karın ağrısı , takipne akciğer ödemi , bilinç değişikliği , baş dönmesi , nöbet, taşikardi bradikardi ,hipertansiyon ,hipotansiyon ,aritmiler , böbrek yetmezliği ve yanı sıra ciltte vişne kırmızı renk (Geç dönemde siyanoz ) irritasyona bağlı kaşıntı, eritem ve vezikül bulunur. Belirtilerin geniş olması nedeni ile hastada siyanür zehirlenmesi tanısı koyulurken anemnez alınması çok önemlidir. Semptomlar siyanürün alım yolu ve konsantrasyonu ile ilişkilidir. İnhalasyon ile alımda saniyeler yada dakikalar içerisinde belirtiler ortaya çıkar. 30 dakika 100 ppm veya 5 dakika 300 ppm maruziyet sıklıkla ölümcüldür.

Siyanür Maruziyetinde Siyanür Zehirlenmesi Tedavisi

Bu hastalarda sağlık personelleri : kişisel koruyucu ekipmanları ile müdahale etmeli , hastanın mağruziyetini sonlandırmak için hastayı kontamine alandan uzaklaştırmalı, alan güvenliğini sağlamalıdır. Mümkünse kontamine giysiler uygun güvenlik önlemleri ile uzaklaştırılmalıdır. Hasta hastanede ilk müdahalede kontamine ciltten arındırılması için bol su ile yıkanması için hastaneye nakil edilmelidir. Alanda ilk tedavi ve stabilizasyon işlemleri ilarak: Oksijenizasyon (%100 oksijen ile ) sağlanmalıdır. Hemodinamik monitörizasyon ve 12 kanallı ekg değerlendirmesi yapılmalıdır. Yanıtsız hastada dekstroz , naloksan , tiamin düşünülmelidir.  Hipotansif vakalarda hızla sıvı replasmanı , nöbet söz konusu ise benzodiazepinler uygulanmalıdır. Antidot tedavisi olası en erken zamanda ve hastanede verilmelidir. Antidot kitlerinde amil nitrit, sodyum nitrit  , sodyum tiyosülfat ve bazılarında da hidroksikobalamin bulunur.

Siyanürle zehirlenmelerde de her vakada olduğu gibi öncelikle kendi güvenliğimiz düşünülmelidir. Kişisel koruyucu ekipman tam anlamıyla giyilmeden sıcak bölgeye girilmemelidir. Unutulmamalıdır ki siyanürle olan solunum yolu ve  diğer yolla zehirlenmelerde , zehir hastanın solunumu ile ortama yayılmaktadır. O nedenle olay yerinden uzaklaşılsa bile hasta yanımızda iken kişisel koruyucu ekipmanlar çıkarılmamalıdır. Hastaya yapılacak müdahale sonrasında ortaya çıkan ve kontamine olmuş atıklar ayrı bir tıbbi atık torbasında biriktrilmeli ve tıbbi atığın depolanacağı yerdeki görevliye bilgi verilmelidir. Bu tür vaka lar sonrasında ambulans temizliği ve hastanede ki kontamine olmuş alan temizliği ayrıntılı yapılmalıdır. Mümkün ise ambulans bu vaka sonrasında yeni bir vakaya gitmeden temizliği yapılmalı ve arka kabin havalandırılması sağlanmalıdır.

Bu tür zehirlenme vakaları çoğunlukla iş kazaları sonrasında gerçekleştiğinden adli bir vaka olabileceği unutulmamalı ve vaka kayıt evrakları eksiksiz doldurulmalıdır. Personelin hasta ile kişisel koruyucu ekipmanı olmadan temas etmesi halinde teman olan bölge bol su ile yıkanmalı ve gözlemlenmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz