Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Sağlık Personeli ; “Karanlığın Işığı”

Sağlık Personeli ; “Karanlığın Işığı”

0

Öyle bir meslek düşünün ki , başı sağlık, ortası sağlık, sonu sağlık olsun. İçinde yaşadığımız toplumda mutlu olmamızı sağlayan en büyük unsurdur “sağlık” ve sağlık personeli ….

Dolayısıyla daha gelecek de ne yapacağımızı bilmeden , kendi benliğimizden yarattığımız bu algı, bir nevi beklentilerin ürünü haline geliyor. Daha o işi yapmadan , o işin nasıl bir zorluğa gebe kalacağını bilmeden seçebilmenin adıdır ” sağlık personeli olmak”.  Bundandır her bir ebebeyinin çocuğunun “doktor” ya da “hemşire” olması isteği, çabası. Böylesine kutsal böylesine özveri ve fedakarlık isteyen bir mesleğin ilk tohumunun düşmesi düşüncelerimize, tesadüf olmasa gerek . …

Öyle ki dünyanın neresine giderseniz gidin, nerede yaşarsanız yaşayın , bir yer de bir imdat çığlığı duyuyorsanız yardımın adıdır; “Karanlıkların ışığı Sağlık Personeli olmak”

Biçare kalmışların yardım eli, zorda kalanların umududur. Var oluşumuzdan bu yana iyi ki varsın diyebildiğimiz, isim koyamadığımız bir çok güzelliğin adıdır. Doğumla başlayan var oluşumuzun ilk adı, hayata merhaba diyen bir bebeğin gözünü açışıdır dünyaya. Başka bir deyişle bir insanın iç dünyasına açılan kapının anahtarıdır sağlık personeli olmak. Belki de bundan dolayı diyoruz her şeyin başı sağlık diye.

O koskoca haliyle bizi bekleyen, sevgi yumağı olup bizleri, hiç tanımadığı insanları sarıp sarmalayan o fedakar sağlık çalışanlarımızın bu günlere gelmesi, insan hayatına önem verilmesi insanlığın bu denli anlam kazanması, bu özverili insanlar sayesinde olmaktadır.

Yine öyle bir şey düşünün ki sizden hiçbir karşılık beklemeden size kucak açacak, emek harcayacak , çaba sarfedecek ve her şeyden önce bütün bunları severek yapacak. Çünkü sağlık personeli olmak bir nokta dan sonra yetersiz kalacak. Beş duyu organımızla haraket etmek gerekecek. Ve insanlığımız devreye girecek. Kulaklarımızla en uzaktakilerin çığlıklarını duyacak , onların acısını en derinimizde hissedecek , burnumuzu sızlatırcasına , gözlaşlarıyla yüregine inecek ve yaşadıkları tüm sıkıntıyı görmezden gelemeyeceğiz.

Boynu bükük kalmış çocukların , yaşlı teyzelerin yüzlerinde tebessüm olacağız. Evet kolay değil sağlık personeli olmak. Kolay olmayacak elbet . Bir çok şeyimizi feda edecek ama bir can döndüreceğiz.

Bugün umudun bir diğer adı , hayatın anlamı , fark etmediğimiz bir çok şeyin diğer yanıdır sağlık personeli olmak. Ne yazık ki sağlığımızın önemini hep kaybedince anlıyoruz. Ve şunu unutmamak gerekir ki ; en büyük en kaliteli en güvenilir ve en ucuz şeydir sevgi. Her şeyden önce insanca yaşamanın , insanca davranabilmenin, ve empati kurabilmeyi başarabilmenin tıbben başarmanında yarısı olduğu kanaatindeyim. Sağlıklı toplum oluşturabilmek adına , zaman mekan gözetmeksizin , emeğin ne olduğunu bilen, vefakarlığın, fedakarlığın , ne demek olduğunu bilen tüm sağlık çalışanlarına yürekten şükranlarımı sunuyorum.

PARAMEDİK Kimdir yazı dizisini okumak için tıklayınız

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz