Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Parasetamol Zehirlenmesi (Klinik Tablo ve Müdahale)

Parasetamol Zehirlenmesi (Klinik Tablo ve Müdahale)

0

   PARASETAMOL İntoksikasyonu

12 gr veya >150 mg parasetamol /kg alındığında, parasetamol ciddi karaciğer hasarına yol açmaktadır. Bazı hastalıklarda ise daha düşük dozlar bile risk faktörü oluşturabilmektedir

 

KLİNİK ÖZELLİKLER

Birkaç saat içerisinde bulantı, kusma ve abdominal şikayetler görülebilir. Karaciğer hasarı görülen ve tedavi edilmeyen hastalarda bulantı ve kusmalar 12 saate kadar görülebilir. 24 saat içerisinde karaciğerde ağrı hassasiyet görülebilir.  2- 4 gün içerisinde sarılık, 1-3 gün içerisinde hipoglisemi 3-5 gün sonrasında hepatik ensefalopati görülebilir.

Bel ağrısı, hematüri  ve proteinüri yeni başlayan renal yetmezliği düşündürse de , hetatik yetmezlik koagülasyon anaormalliklerinden kaynaklanan kanamalara neden olabilir. Bununla birlik de hastaların çoğunluğu ciddi karaciğer yetmezliği sonrasında yaşar ve tamamen iyileşebilirler.

PARASETAMOL ZEHİRLENMESİ SONRASINDA GEÇ BAŞVURU

Geç başvuran hastalar , alımdan hemen sonra gelen hastlara göre daha ciddi tabloda zehirlenmiş olabilirler. Geç başvurularda genellikle karaciğer hasarı belirtilerinden olan kusma ve karın ağrısı şikayetleri devam etmektedir. Geç başvuran hastalar ile ilgili yeterli veri olmadığından tedavi akış şeması uygulanmalıdır.

PARASETAMOL ANTİDOTLARI

ASETİLSİSTEİN

%5 Dextroz içerisinde İV infüzyon Şeklinde verilmesi gerekmektedir. Başlangıç Dozu: 150/ mg/ kg 200 cc  %5 dextroz içerisinde 15 dk den fazla sürede ,  50ml/ kg 500 cc içerisinde 4 saatten fazla sürede , sonrasında 100 mg / kg 1 l içerisinde 16 saatte verilmelidir.

Asetil sistein yan etkilere sebeb olabilir. Plazma parasetamol düzeyi düşük ise bu etkiler daha muhtemeldir.

İnfüzyon alanında veya çevresinde , kaşıntı, kızarıklık , eritem, ürtiker, bulantı anjioödem,  bronkospazm ve nadiren hipo yada hiper tansiyon tablosu ortaya çıkabilir. Bu durumda infüzyon derhal durdurulmalı ve antihistaminik ilaçların verilmesine başlanmalıdır. Yan etkiler doz ile ilişkilidir ve genellikle tedavinin ilk bir saatinde başlarlar. Antihistaminik tedavisi sonrasında belirtilerin baskılanması beklenmelidir.  Semptomlar baskılandığında ise asetilsistein daha düşük dozlarda verilmeye başlanmalı ve hasta tedavinin ilk dakikalarında gözlenmelidir.

Yan etkilerin tekrar başlanması halinde tedavi tekrar kesilerek antihistaminik desteği başlanmalı ve sonrasında asetilsistein dozu dahada düşürülmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz