Ana sayfa Saha / Olay yeri Yönetimi

Saha / Olay yeri Yönetimi

Olay yerine gitmeden önce Att ve Paramedikler olay yeri yönetimi için  kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanmış olmalıdırlar. Olaya uygun kişisel koruyucu ekipman kullanılmış ise olay yeri günenliği olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Olay yeri güvenliği yoksa, güvenli hale gelene kadar beklenmelidir. Güvenli alan oluşturulmadan vaka sahasına girilmemeli ve Komuta kontrol merkezi ile iletişime geçilerek durum hakkında bilgi verilmelidir. Komutanın direktiflerine göre izlenecek yol belirlenir.

Olay yeri güvenli ise Hasta güvenliğinin olup olmadığı gözlemlenmeli / sorgulanmalıdır. Hasta güvenliği yok ise güvenliğin sağlaması gerekir. Hasta güvenli alana alındıktan sonra Yaralanma ve/veya hastalığın mekanizması anlaşılmaya çalışılır.

Yaralanma / hastalığın medidal bir vakamı yoksa , travma vakasımı ayırt edilmesi gerekmektedir.

Tıbbi Medikal vakaların anemnez alınarak hastalığın anlaşılmaya çalışılması, Travma olgularının ise , travma oluş şeklinin belirlenmesi gerekmektedir.

Travma durumu içinde, medikal vakalar içinde, olay yerine girilen ilk dakikalardan itibaren yaralı sayısının belirlenmesi gerekmektedir. Yaralı / hasta sayısına ve oluş şekiline göre izlenecek yol değişebilir, triaj yada dezenfeksiyon gibi işlemler gerekebilir.

Vaka sayısı belirlendikden sonra , olay yerinde 2 veya daha çok hasta / yaralı var ise Triyaj uygulanmalıdır.

Olay yerine ilk ulaşan ekibin triaj ekibi olarak görevli olduğu unutulmamalıdır.

Vaka sayımız tek ise olay yeri yönetimi ile birlikte hasta tedavi , nakil işlemlerine başlanmalıdır.

Olay yeri yönetimi sırasında 112 komuta kontrol merkezi ile devamlı iletişim halinde olunarak, olay yeri , hasta ve olayın oluş şekli ile ilgili bilgi verilmelidir.

Komuta kontrol merkezinin vereceği direktiflere göre saha yönetimi devam ettirilir.

Olay yeri yönetimi nde triaj ekibi olarak bulunuyorsak olay yerindeki son hasta / yaralı olay yerinden nakledilere kadar. Yada triaj ekibi olarak görevlendirilmiş bir ekip Komuta kontrol merkezi tarafından olay yerine gönderilene kadar ayrılmamak gereklidir.