Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Paramedik , Acil Tıp Teknisyeni Hasta Yönetimi Sürekli Degerlendirme

Paramedik , Acil Tıp Teknisyeni Hasta Yönetimi Sürekli Degerlendirme

0

Paramedik ve acil tıp teknisyenliği hasta ile bire bir karşılaşan ve alanda acil muayene , müdahale uygulayan meslekler. Hasta ile ilk karşılaşıldığında yapılan muayene , hasta teslim edilene ya da tedavi başlayana kadar yeterli olmayabilir. Hastamız bu geçen süre içerisinde tıbbi değişiklik gösterebilir. Tıbbi durumu daha kötü gidebileceği gibi, yapılan tedavi sonrasında stabil hale gelebilir. Hastanın durumunun sürekli değerlendirilerek bu duruma göre tedavi sekillendirilmeli yada uygulanması gerekecek bir müdahaleye hazırlıklı olunması gerekebilir.

 

Sürekli yapılacak hasta muayenesinde , ilk muayenede yapılan işlemlerin tekrarlanması ve hastanın tekrar tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu degerlerdirme hasta / yaralı stabil ise 15 dakikada bir , stabil değil ise 5 dakika da bir yapılmalıdır.

Bilinç düzeyi yeniden değerlendirilir ve hastanın son bilinç düzeyi saptanmaya çalışılır. Bilinç durumunun bir oncekin den kötüye gitmesi bize hastanın genel durumunun kötüye gittiğini düşündürmelidir.

Hava yolu tekrar değerlendirilmeli ve açıklığı tekrar sağlanmalıdır. Bu hava yolu değerlendirmesinde hava yolu açıklığı kapanmış ise hava yolunu tıkayan bir cisim yada sekresyon olup olmadığı kontrol edilmeli ve varsa aspire edilerek dışarı atılmalıdır. Gerekli ise uygun havayolu desteği ile hava yolu güvenliği sağlanmalıdır.

Hava yolu değerlendirilmesi yanı sıra solunum değerlendirilmesi yapılmalıdır. Solunum değerlendirmesin de sadece solunum var mı yok mu diye değil , bunun yanında solunum var ise solunum hızı ve solunum kalitesi de değerlendirilmelidir . Solunumu olan ancak solunumun yeterli olmadığı ve desteklenmesi gereken durumlar olabileceği unutulmamalıdır. Solunum yeterli olmadığı durumlar da ileri hava yolu yöntemleri kullanmak gerekebilir.

Sürekli değerlendirme sırasında hastanın dolaşım kontrolü yapılması gerekmektedir. Dolaşım kontrolünde sadece nabız var mı yok mu kriterine bakılması yeterli olmayacaktır. Nabız olup olmadığının yanı sıra nabız var ise nabız dolgunluğu , nabız sayısı ve nabız düzenliliğinin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Nabzı olan hasta da filiform nabız, bradikardik ya da tasikardik nabız ve ya aritmik bir nabız olabileceği unutulmamalıdır . Yine aynı şekilde dolaşım kontrolün de kanama kontrolü ve doku perfüzyonu dahil dolaşım değerlendirilmesi yapılmalıdır. Hasta / yaralı da olası bir kanama mevcut ise buna yönelik önlemler alınması gerekmektedir. Bu nedenle kanama kontrolü için malzemeler kullanılması gerekebilir.

Tüm bu tekrar değerlendirme muayenesinin yanın da hastanın hangi müdahale ye öncelikle ihtiyacı olduğuna karar verilmeli ve zaman kaybetmeden uygulanmaya başlanmalıdır.

Paramedik Yazı Dizisini okumak için Tıklayınız…

Hastanın yaşamsal bulguları değerlendirmesi sonrasın da tüm veriler saat belirtilerek kayıt altına alınmalıdır .

Hasta yakınmaları ve yaralanmasına odaklı değerlendirme yenilenerek hastanın durumunda bir değişiklik olup olmadığı gözlemlenmelidir.

Hastaya tüm uygulamadığımız tedaviyi tekrar gözden geçirerek olumlu yanıt alınıp alınmadığı kontrol edilmeli ve gerekli ise tedavi tekrar düşünülmelidir. Örnek olarak hasta / yaralı ya taşikardisini düşürmek amaçlı bir tedavi planladı isek monitör takibi ile başarılı olup olmadığımız, ateşini düşürmek için bir tedaviye başladı isek ateş ölçümü ile etkili olup olmadığına bakılmalıdır.

Acil Tıp Teknisyenliği Yazı Dizisini Okumak İçin Tıklayınız….

Tüm bu tekrar sürekli değerlendirme işlemlerine hasta / yaralı stabil ise 15 dakikada bir , hasta / yaralı stabil değil ise 5 dakikada bir tekrar bakılmalıdır.

Yapılan tüm işlemler , bulgu ve belirtiler ayrıntılı olarak kayıt altına alınmalıdır.

Komuta kontrol merkezi ile iletişim içerisinde olarak hastanın güncel durumu hakkında bilgi verilmesi gerekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz