Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Paramedik 4 Yıllık Lisans Olmalı

Paramedik 4 Yıllık Lisans Olmalı

5

Paramedik

Bilindiği üzere ülkemizde paramedik 4 yıllık lisans eğitimi olarak değil, 2 yıllık önlisans bölümü olarak eğitim vermektedir. Hastane öncesi acil tıp hizmetlerinin yapı taşlarından olan paramedikler bu eğitim sistemi yüzünden gerek tıbbi bilgi gerek tecrübe gerekse sahada mezuniyet sonrası özlük hakları bakımından sorun yaşamaktadır. En az 4 yılda verilmesi gereken temel tıp bilimleri ve hastane öncesi acil tıp derslerinin , 2 yılda öğrencilere aktarılmaya çalışılması , mezun olan paramediklerin vereceği hizmet kalitesinin de düşmesine neden olmaktadır.

2 yıllık paramedik eğitimi sonrası paramedikler den , aldıkları eğitimin kat kat üstünde performans ve bilgi beklenmekte . Sahada ne zaman nasıl bir vaka ile karşılaşacağımız bilinmediğinden, doğru muayene ve müdahale için çok geniş tıbbi bilgi birikimine sahip olunması gerekiyor. Sahada çalışan bir acil sağlık personeli yenidoğan kardiyolojik bir vaka ile karşılaşabileceği gibi , aynı gün o nöbeti içerisinde yetişkin nörolojik bir vaka ile de karşılaşabilir. Bu nedenle paramediklerin sahaya çıkmadan, hasta ile birebir karşılaşmadan çok donanımlı olarak hazırlanması gerekiyor.

Bir çok Üniversitenin Eğitimi Yetersiz

Paramedik bölümü açılması için gereken kriterlerin yeterince takip edilmediğinden. Bölüm açılma işlemi için yazismanin yeterli olmasından , birçok özel ve devlet üniversitesinde paramedik eğitimi için yeterli imkan sağlanmadan öğrenci sayısı arttırmak amaçlı ilk ve acil yardım bölümü açılıyor . Üniversitelere bakıldığı zaman birçok üniversite öğrencilerine asıl görev yerleri olacak olan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında staj imkanı sağlayamıyor.

112 istasyonlarında staj yaptırabilen üniversitelerin ise bir çoğunda uygulamalı derslerin yapılabileceği uygun laboratuvarlar bulunmamakta .

Yine maalesef bir çok üniversitede bulunan paramedik öğrencileri hasta taşıma ekipmanlarını kullanma imkanı bulmadan mezun oluyorlar.

 

Paramedik Dersleri Birbirinden Farklı

ilk ve acil yardım bölümü bulunan üniversitelerin çoğunluğunda farklı dersler uygulanıyor. Dersler bir kritere bağlanmadığından önlisans programından mezun olmak için gerekli 120 kredi tıbbi olmayan dersler ile sağlanıyor. Bazı üniversitelerde afetlerde arama kurtarma dersleri bile bulunurken , üniversitelerin bazılarında paramediklerin meslekte kullanacağı bu dersler yerine satranç , sosyal etkinlik, sunum teknikleri gibi dersler bulunuyor.

Paramedik GÜNCEL Görev Yetki ve Sorumlulukları için Tıklayınız

Mezun Paramedikler Özlük Haklarında Kayıp Yaşıyor

Atanan ve kamu kurumlarında, 112 acil yardım ambulanslarında ve hastanelerde çalışan paramedikler , mezun oldukları bölümün  önlisans olmasından özlük sorunları yaşıyorlar. Mesleklerinde yükselmek yada acil sağlık alanında yönetim kadroları dahil üst kadrolarda çalışmak isterlerse Lisans mezunu olmadıklarından engel ile karşılaşıyorlar. Bu engeli aşabilmek için farklı bölümlerde lisans tamamlamaları gerekiyor. Yine aynı şekilde kamu personeli bir paramedik , önlisans mezuniyetinden dolayı kıdem ve derece hesaplamasında  hak kayıpları yaşıyor.

PARAMEDİK NEDİR? Okumak İçin Tıklayınız

Paramedik Bölümünden DGS ile Girilebilecek Lisans Bölümleri

İlk ve acil yardım bölümünden mezun olduktan sonra dgs ile lisans eğitiminize devam etmek isterseniz bunun için 2 yol izleyebilirsiniz.

 1. Paramedik DGS ile geçiş
 2. Paramedik Uzakdan Lisans Tamamlama

DGS ile puanınıza göre girebileceğiniz örgün eğitim veren bölümler

 • Acil Yardım Afet Yönetimi ( Lisans )
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

DGS ile girebileceğiniz Açıköğretim Bölümleri

 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • İktisat
 • Kamu Yönetimi
 • Maliye, Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

İlk ve Acil Yardım Mezunları Uzakdan Lisans Tamamlama Bölümleri

 • Acil Yardım Afet Yönetimi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Sağlık Yönetimi
 • Sosyal Hizmet

Bu bölümlerden birine girerek lisans eğitimi tamamlanabilir.

Lisans Paramedik Sağlık da Hizmet Kalitesini Arttıracaktır

İlk ve acil yardım bölümünün lisans düzeyinde eğitim vermesi bu bölüm mezunlarının tıbbi bilgi, beceri ve saygınlığını arttıracağından , verilen hizmetin kalitesi de artacaktır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ve Yök Bir an önce adım atarak , farklı ve alakasız lisans tamamlama programları yerine İlk ve Acil yardım lisans tamamlama bölümünü açmaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde önlisans Paramedik Bölümünün kapatılarak, yerine uygun ve şartları sağlayan ve üniversite hastanesininde bulunduğu üniversitelerde Lisans eğitime başlaması gerekmektedir.

 

5 YORUMLAR

 1. kesinlikle 4 yıllık lisans olmalı düz liseden gecip paramediklik okuyanlar var doğru düzgün sıtaj almadan uygulama yapmadan 2 yıllık eğitimlerle sahaya gönderiliyorlar kesinlile resmi bi düzenleme getirilmeli katılıyorum eğitime kalite hayata kalite getirir özel ünüversitelerdeki kaliteler özellikle çok daha fazla düşük ve uyguluma yok kıbrısta okuyanlar hiç uygulama yapmadan mezun oluyorlar duzenleme getirilmeli.

 2. Çokk doğru bir yazı. Benim zamanımda kayıt yaptırdığım üniversite boy/kilo oranına göre öğrenci alımı yaptı. Bi çok arkadaşım (kısa boy,zayıf vs) bazı sebeplerle okula giremedi. Onların yerine kız meslek liselerinden öğrenciler geldi. 2 yılda bişey öğrenemeden hepsi mezun oldu. Çokk yazıkk

 3. Ağzına sağlık hocam. Paramedik bölümü bir an önce 4 yıllık lisans egitimi olmalı. Sahada çalışan paramediklerin de paramedik lisans tamamlama yapmaları gerekmektedir

 4. ısmını vermek ıstemdıgım bır ozel hastanedeyım ıstanbulda bulundugumuz bolgedekı 3.basamak acıl vakalar bızım hastanenın acılıne gelıyor.Meslektaslarım adına utanıyorum.Entubasyon bılmedıgı ıcın entube edemeyıp acıle arrest hasta getırıyorlar. 1 degıl 2 degıl 3 degıl 5 yıldır aynı yerdeyım bu sorun yuzlerce hastada oldu.4,5 dakıka beyne oksıjen gıtmedıgınde beyın ucrelerı zarar goruyor bu dakıkadan sonra mudahale etsen ne olur ıcım acıyor bu duruma atamalar kpss ye gore degıl meslekı becerılerımıze gore olmalı , resutasyon bılmeyen paremadık sahada olamaz. !

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz