Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Krup Nedir Krup Tedavisi

Krup Nedir Krup Tedavisi

0

 Krup Nedir ?

Krup kendini öksürük nöbetleri, solunum sıkıntısı ve havlamaya benzer bir solunum sesi ile kendini gösteren , alt solunum yolu hastalığıdır. Özellikle kış aylarında , soğuk ve sert hava şartları nedeniyle görülme sayısı artmaktadır.  Halk arasında Krup “yalancı kuş palazı” olarak da bilinmektedir. Genelde parainfluenza virüsü nedeniyle görülen krup gırtlak , sestelleri ve çevresinde görülen viral bir hastalıktır.Özellikle bebeklerde olmak üzere 1 ila 5 yaş arası çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır.ilk olarak solunum sıkıntısı ve soğuk algınlığı ile kendini gösteren bu hastalık , ilerleyen günlerde ve saatlerde kaba bir ses ile solunum ve köpek havlamasına benzer öksürük sesleriyle belirginleşir. Bebek ve çocuklarda korku ajitasyon ve ağlama bebeğin nefes almasını zorlaştıracağından hastalığın daha da zor geçmesine neden olmaktadır. Çocuklarda 2 yaşına kadar daha fazla görülen bu hastalık tüm çocukların ortalama % 5 i tarafından bir kez de olsa geçirilir. Kız çocuklarında krup görülme oranı erkek lere göre daha az olduğu yapılan istatistikler ile belirtilmiştir. Krup ani olarak gelişebilir. Gündüz saatlerinde gayet sakin ve neşeli olan hastamız gece saatlerinde hastalık belirtilerinin artması ile huzursuzlaşabilir. Genelde bu hastalık 1 hafta sürer ve belirtiler gün den güne azalarak seyreder.

Krup Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın görüldüğü hastalarımızda şu belirtilerin ortaya çıkması beklenmektedir:

  • Hırıltılı solunum
  • Kaba ses
  • Ses kısıklığı
  • Boğulurcasına öksürme
  • Ağızdan salya akması
  • Göğüste çekilmeler

Alanda Tedavi Nasıl Olmalıdır ?

İlk olarak çocuğun Abc değerlendirmesi yapılmalı, Hava yolu açıklığı için uygun pozisyon seçilmeli ve gerekirse solunumu desteklenmelidir. Çocuk bizim kucağımızda yada bizimle yanlız kalmakdan korkarsa oluşan ajitasyondan solunum sıkıntısı daha da artacağından annesinin yada güvendiği bir yakınının tedavi boyunca yanımızda kalmasına izin verilmeli ve hasta sakinleştirilmelidir.

Basit oksijen maskesi ile dakikada 5 lt olacak şekilde bebeğe oksijen desteği sağlanmalıdır. Oksijen desteği yeterli olmaz ise balon valf maske ile oksijen desteklenmesi gerekebilir.

Hava yoluna bakmaya çalışmak yada hastanın ağzına abeslang türevi şeyler sokmak zaten ödemli olan ağız içinin ve boğaz bölgesinin ödeminin artmasına neden olabileceğinden yapılmamalıdır.

Genel durumu kötü olan çocuk da kardiyak monitörizasyon yapılarak ritim değerlendirilmeli ve hasta gözlenmelidir

Solunum sıkıntısı devam ediyor ve satürasyonu düşüyor ise 1/1000 lik adrenalinden 3 mg nebülizatör ile verilebilir. Gerekir ise 0,6 mg deksametazon intramüsküler yada intravenöz olarak hastaya komutanın onayı ile uygulanabilir.

Hasta her aşamada en yakın ve uygun sağlık kuruluşuna nakil edilmelidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz