Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Kene Isırması ( Kırım Kongo Kanamalı Ateşi )

Kene Isırması ( Kırım Kongo Kanamalı Ateşi )

0

Kene Isırması ( KKKA)

Bahar ayının  gelmesi  ve havaların ısınması  ile birlikte pek çok insan park ve bahçelerde güzel havanın tadını çıkarmaya vakit  geçirmeye başladı.  Bu aylarda vatandaşların dikkat edilmesi gereken  bir konuda kene ısırmasıdır.Özellikle kırsal mecra ve hayvanların otlatıldığı alanlarda bulunan insanlarda sık  görülmektedir. Kene ısırmasına  bağlı “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi”  vakaları artış göstermekte olup  kene ısırması ile karşılaşan vatandaşlar keneyi çıkarmaya  çalışmamalı  ve en yakin sağlık  kuruluşuna başvurmalıdır.

Kene Isırması Durumunda Nasıl Müdahale Edilmelidir

  • Kene tutunma vakası  ile karşılasan sağlık personeli önce hasta ve hasta yakınlarını  sakinleştirmeli , kene tutunması hakinda bilgi vermeli ve yapilacak müdahaleyi anlatarak onam almalidir.
  • Sağlık personeli kişisel  koruyucu ekipmanlarini mutlaka giymelidir.( eldiven ,maske, gözlük  )
  •  Kenenin üzerine herhangi bir kimyasal madde dökülmemeli, yakılmamalıdır ve cerrahi yöntemlerle çıkarılmamalıdır.

  • Gereken cerrahi ortam hazırlandıktan  sonra bu konuda tecrubeli personel kene kartı kullanarak   veya steril bir  pens yardimi kenenin kafa kısmından  tutup keneyi ezmeden saat yönünün tersine çevirerek  keneyi çıkarmalıdır.  Kenenin başının içeride kalması durumunda herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur, KKKA hastalığı açısından ek bir risk oluşturmamaktadır. Sadece yabancı cisim reaksiyonu yapabileceği düşünülerek çıkarılabilir.

  • Çıkarılan bölgenin pansumanı yapılarak temizlenir.

Hastaya Sağlık Bakanlığı nın  KKKA Vaka Yaklaşım  Algoritmasina göre  tedavisi sağlanır  veya gerekirse Vaka Yönetim Algoritmasina göre  hareket edilir.

Hastanin tedavi ve girişimleri bitince Hasta ve hasta yakınları  tekrardan bilgilendirilerek taburcu edilir.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz