Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Karın Travmalı Hastanın Değerlendirilmesi

Karın Travmalı Hastanın Değerlendirilmesi

0

Batın Travmalı Hastanın Genel Değerlendirilmesi

Tüm travmalı hastalarda olduğu gibi karın travması ‘ndada yaklaşım ABCDE şeklinde belirtilen sırayı izler

Künt karın travmalarında karın içinde önemli bir yaralanma olmasına karşın , dışarından hiç bir şey belli olmayabilir ve tanıda fiziksel muayene güvenilir değildir. Birlikte olan kafa travması ve bilinç kapalılığı , hastanın şokta olması , alkol yada uyuşturucu maddeler almış olması ve karın dışı travmaların bulunması tanıyı güçleştiren nedenlerdir. Geriatrik hastaların da ağrıya olan cevabı azalmış olabilir.

Yaralanmanın mekanizması, vurma , çarpma izleri , ekimoz gibi bulgular kontrol edilmelidir. Hastada görünen yara , ezik, çürük yada distansiyon varsa karın içi kanamadan şüphelenilmelidir. Bu belirti ve bulgular karın içi kanama belirtisi olabilir ama bazende karın içi yaralanması olan hastalar bu belirtileri göstermeyebilir.  Hastane öncesi bakımda anksiyete, ajitasyon ve dispne gibi bulgular açısından duyarlı olunmalıdır.

Karın travması Karın içi kanamasının en güvenilir bulgusu açıklanamayan bir nedenden dolayı şok tablosunun gelişmesidir. Künt travma sonrası hipovolemi tespit edilen çoklu travmalı hasta aksi kanıtlanıncaya kadar karın travması var olarak kabul edilmelidir. Ve bu duruma göre yaklaşım uygulanmalıdır. Özellikle pelvis, toraks ve ekstremite lezyonu saptanamayan yada bunlarda saptanan lezyonların mevcut hipovolemi tablosunu açıklayamadığı durumlarda daha dikkatli olunarak batın travması düşünülmelidir.

Aşağıda yer alan bulgular karın travması olasılığını belirlemede önemlidir. Bunlar;

  • Yaralanmanın mekanizması yada vücuda yaptığı hasar
  • Travmanın dıştan görünümü
  • Açıklanamayan şok nedeni
  • Şokun derecesi
  • Abdominal rejidite, defans yada distansiyon olmasıdır

AKUT KARIN AĞRISI YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Panetral yaralanmalara neden olan cisimler görünür olduğundan künt travmalarda daha hızlı tanınırlar ve daha çabuk tedaviye başlanır. Panetral yaralanmalarda yaralanma zamanı , yaralanmaya neden olan aletin özelliği, vuran kişi ile vurulan kişi arasındaki mesafe , isabet eden kurşun sayısı, olayın olduğu yerdeki kan miktarı belirlenmesi ve göz önünde bulundurulması gereken unsurlardur. Ateşli silah yaralanmalarında kurşunun giriş deliği küçük , çıkış deliği daha büyüktür. Kurşun blast etkisi ile sadece girdiği organa değil çevredeki dokularada hasar verebilir. Kesici delici alet yaralanmalarında ise karın içi organ eviserasyonu ve hipovolemi tespit edilmelidir. Karın travmalarınd en önemli unsur Temel Yaşam Desteği sağlandık dan sonra hastanın hızla en uygun sağlık kuruluşuna naklinin sağlanmasıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz