Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Kardiyoversiyon nedir? Nasıl Uygulanır?

Kardiyoversiyon nedir? Nasıl Uygulanır?

0

Elektriksel kardiyoversiyon (EKV), birçok yönden defibrilasyona benzer şekilde yapılan fakat endikasyonları ve yapılış şekli ile farklı bir girişimdir. EKV , QRS kompleksi ile eşzamanlı alarak kalbe şok verilmesi işlemidir. EKV işlemi için defibrilatör kulanılır.  Tüm defibrilatör cihazları ilk açıldığı zaman asenkronize modda açılır ve defibrilasyon yapılması için hazırdır. Defibrilasyon işleminde senkronize olmayan yüksek enerjili deşarj söz konusudur. EKV de ise R dalgası üzerine " Senkronize" elektrik enerjisi verilir  ve bunun sağlanması için cihazın senkronize modda olması gerekmektedir. Cihazın senkronizasyon moduna geçmesi için senkronizasyon kelimesinin ingilizcesindeki ilk 4 harfi olan SYNC ye basılması gerekmektedir.

ENDİKASYONLARI

Acil koşullarda elektriksel kardiyoversiyon işlemine , taşiaritmiye bağlı olduğu düşünülen anstabilite bulgu ve belirtileri olan nabızlı ventriküler taşikardi gibi geniş kompleksli taşikardilerin, atriyal fibrilasyonun atriyal flatter ve supraventriküler taşikardinin tedavisinde gereksinim duyulur. elektriksel kardiyoversiyon işlemi ile kararsız taşiaritmilerin QRS kompleksiyle bir düzen içinde tedavi edilmesi ve dolaşım sağlayacak kalp atım düzeninin sağlanması amaçlanmaktadır. Taşiaritmili hastaya anstabilite tanısı koyduran bulgu ve belirtiler;

  • Göğüs ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Hipotansiyon
  • Bilinç bulanıklığı
  • Akciğer ödemi
  • Şok
  • Konjektif kalp yetmezliği
  • Akut koroner sendromlardır.

Özetle nabızlı ritimlerde anstabilite bulguları ortaya çıktığında ayrıca atriyal ritim bozukluklarında , akut başlangıçlı olduğu biliniyorsa Elektriksel kardiyoversiyon diğer tüm tedavilere göre tercih edilmesi gereken bir seçenektir.

ENERJİ DÜZEYİ SEÇİMİ

Genel olarak acil elektriksel kardiyoversiyon uygulamalarında kullanılan enerji düzeyleri defibrilasyon işleminde önerilen enerji düzeylerine göre daha düşüktür. Bu noktada şuna dikkat edilmelidir. Bu düşük dozda enerjiler senkronize değil de defibrilasyon  da olduğu gibi asenkronize olarak uygulanırsa hastada Ventriküler Fibrilasyon görülebilir.

Acil elektriksel kardiyoversiyon işleminde verilecek enerji düzeyini hastada var olan ritim ve kullanılan defibrilatr cihazın monofazik ya da bifazik olması belirler. Monofazik defibrilatörlerdeki 200 J ün , kabaca bifazik defibrilatörler de 150 J ile eşdeğer etkide olduğu bildirilmiştir. 

ÖNERİLEN ENERJİ DOZLARI

Geniş kompleksli taşikardiler ( Nabızlı VT)

Monomorfik VT de eğer hasta stabil ise monofazik dalga ile 100J ile başlanıp , ritim düzelmezse enerji düzeyinin kademeli olarak (100 - 200- 300 - 360 şeklinde ) arttırılması önerilmektedir. Bifazik dalga boyunda kullanıldığında başlangış dozu 120-150 J olmalıdır

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal fibrilasyon için ilk önerilen enerji düzeyi monomorfik dalga ile 100-200 j  iken bifazik dalga boyu ile 100-150 J dir.

Atriyal Flutter - Supraventriküler taşikardi

Atriyal flatter ve supra ventriküler taşikardi de monomorfik dalga boyu ile 50 J ile başlanması önerilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz