Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Kardiyak Arrest / Kalp Durması / İleri Yaşam Desteği (Yetişkin)

Kardiyak Arrest / Kalp Durması / İleri Yaşam Desteği (Yetişkin)

0
Kardiyak arrest
Kardiyak Arrest

Kardiyak Arrest  /  Kalp Durması / İleri Yaşam Desteği

Kalp durması ( Kardiyak Arrest ) vakalarında Paramedik ve Acil tıp teknisyeni olay yerine ulaştığı zaman öncelikle kendi güvenliğini almalıdır. Olay yerinin güvenliği yok ise olay yerine girmemeli ve olay yeri güvenliği sağlanması için kolluk kuvvetlerine bilgi verilmesi amaçlı komuta kontrol merkezi ile iletişime geçmelidir.

Guvelik sağlandıktan sonra hastanın bilinç kontrolü yapılır. Kardiyak yada solunumsal arrest vakalarında hastanın bilinci kapalı olacaktır. Bilinci kapalı olan hastanın soluk yolu uygun pozisyonla açılmalıdır.

Hava yolu açmadan önce hastanın ağız içinde yabancı cisim varmi kontrol edilmelidir. Pozisyon vermeden ağız içi temizlenmez ise kardiyak arrest vakada hava yolu açılırken yabancı madde soluk yoluna kaçabilir.

Hava yolu açmak için uygun pozisyon hastanın travmali olup olmamasına göre seçilir. Kardiyak arrest de Travma şüphesi olmayan hastada baş çene manevrası kullanilmasi gerekir iken , travmalı hasta da çene itme manevrası kullanılmalıdır.

Hastaya uygun pozisyon verdikten sonra Bak Dinle Hisset yöntemi ile solunum değerlendirmesi yapılmalıdır. Bak dinle hisset ile solunum değerlendirmesi yapılırken aynı zaman da yetişkinlerde karotis arter den nabız kontrolü yapılmalıdır. Solunum değerlendirmesi ve nabız kontrolü 10 saniye süre ile yapılmalıdır.

Hastada nabız yok ise ( kardiyak arrest ) ;

Sahit olunmuş arrest ise zaman kaybetmeden hastaya defibrilatör bağlanarak ritim analizi yapılmalıdır . Yetişkin kardiyak arrest hastalarda erken zamanlarda en çok görülen ritimler ventriküler fibrilasyon ve nabızsız ventriküler taşikardi olduğundan erken defibrilasyon şansı kullanılmalıdır. Defibrilatör yada otomatik eksternal defibrilatör hazirlanana kadar hastaya kalp masajına başlanmali ve defibrilatör hazır olana kadar devam edilmelidir.

Şahit olunmuş ve şahit olunmamış kardiyak arrest lerde monitor defibrilatör hazır olana kadar 30 kalp masajı 2 suni solunum uygulanması yapılmalıdır. Bu işleme en az 2 dakika ( 5 siklus ) devam edilmelidir.

Hasta monitörize edilince 5 siklus kalp masajı suni solunum ( cpr ) sonrasında ritim ve nabız kontrolü yapılmalıdır. Monitör de ritim kontrolünde Şoklanabilir bir ritim ( ventriküler fibrilasyon ya da ventriküler taşikardi ) görünür ise hemen VF / Nabızsız VT akış şemasına geçilmelidir.

VF / Nabızsız VT Tedavi Protokolü yazısını okumak için tıklayınız…

Hasta monitörize edildiği zaman monitör kontrolünde şoklanamaz bir ritim görülürse uygun protokol uygulanmaya başlanmalıdır. Şoklanamaz ritimler ;

  • Asistoli
  • Nabızsız elektriksel aktivite ( NEA )

Bu iki ritimde defibrilasyon uygulanmaz . Ritim görünür görünmez kalp masajına başlanması gerekmektedir.

Asistoli / NEA Tedavi Protokolü Yazısını Okumak İçin Tıklayınız …

Kardiyak arrest vakalarında ileri hava yolu yöntemlerini kullanarak hava yolu güvenliği ve açıklığı sağlanmalıdır.

İleri hava yolu yöntemleri ;

  • Endotrakeal entübasyon
  • LMA
  • Kombi tüp

İleri hava yolu yöntemleri kullanılamıyorsa balon valf maske ile devam edilebilir.

İleri hava yolu yöntemleri uygulanmış ise 30 kalp masajı 2 suni solunum uygulamasına 100-120 kalp masajı 8 – 10 solunum olarak devam edilmelidir.

Kardiyak arrest vakalarında ilaç uygulamak için i.v yada io yol açılmalıdır.

Kardiyak arrest vakası en yakın uygun sağlık kuruluşuna nakledilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz