Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Hipertermi

Hipertermi

0

Hipertermi

Vücut ısısının ısı ölçülen bölgeler de normal değerden yüksek olmasına hipertermi denir. İnsan vücudunun faaliyetlerini sürdürebilmesi için vücut ısınının belli değerler arasında olması gerekmektedir. Hipotalamus bu dengeyi vücut ısısını 36 – 37 derece de tutarak sağlar. Normal vücut ısısı değeri 36 – 37,5 derece dir. Vücutta ısı üretimi ile ısı kaybı arasındaki dengenin bozulması sonucu sorunlar ortaya çıkar. Hipertermi vücut sıcaklığının normal değerlerin üzerinde olması halidir.

Vücut Sıcaklığı Artarsa Ne Olur ?

Vücut sıcaklığının artması ile birlikte hücresel metabolizma da hızlanır . Bu durumun devam etmesiyle de kardiyo vasküler sistem hem dokuların oksijen ihtiyacını hemde işi kaybetme görevini bir arada yürüyemez ve doku hipoksi si gelişir. Hücresel bazda başlayan bu yıkım , birden fazla organ sisteminde çöküş ve sonrasında ölümle sonuçlanır.

Sıcak Krampları

Sıcak krampları sıcak ortamlarda egzersiz e bağlı olarak gelişen terleme sonucu dehidratasyon ve beraberinde görülen elektrolit kaybı ile gelişir. Elektrolit kaybı kaslarda ağrılı kramplara neden olmaktadır. Genelde karın ve bacak kaslarında hipertermi de sıcak krampları görülür. Vücut sıcaklığı ve yaşamsal bulgular normal araliktadır.

Sıcak Krampları Belirtileri

Hipertermi sıcak kramplarında hasta baş dönmesi ve güçsüzlük ten şikayet edebilir, ancak herhangi bir oryantasyon kaybı yada ciddi santral sinir sistemi değişiklikleri söz konusu değildir.

Sıcak Bitkinliği

Sıcak Bitkinliği orta dereceli bir sıcak rahatsızlığı olarak kabul edilebilir. Sıcak Bitkinliği de neden dehidratasyon ve vücutta buna bağlı gelişen elektrolit dengesizlikleridir. Vücut sıcaklığı normal yada biraz yükselmiş olabilir.

Sıcak Bitkinliği Belirtileri

Baş ağrısı , baş dönmesi , yorgunluk , halizlik hissi endişe , tasipne , taşikardi , filiform nabız , yerli ve normal sıcaklıkta cilt görülebilecek belirti ve bulgular arasındadır.

Sıcak Çarpması

Sıcak çarpması hayatı tehlike içeren bir acil durumdur. Sıcak çarpması vücut iç sıcaklığının 41 derecenin üzerinde olması olarak değerlendirilir. Bu aşamada termoregülasyon bozulur ve hipertermi kompanse edilemez. Sonuç olarak hücresel yıkım ve özellikle beyin , karaciğer ve böbreklerde hasar gelişir.

Sıcak Çarpması Belirtileri

Klasik sıcak çarpması da belirtiler ; cilt kırmızı , sıcak ve dehidratasyon a bağlı olarak genelde kurudur. Taşikardi takipne , hipotansiyon, bilinç bulanıklığı , ilerleyen dönemde bilinç kaybı , koma ve konvülsiyon görülür.

 

Hipertermi Tedavisi

Sıcaklığa bağlı gelişen aciller erken aşamada tanınarak etkili şekilde tedavi edilmelidir.

  • Hasta içinde bulunduğu sıcak ortamdan uzaklaştırılıp gölge ve serin bir yere alınmalıdır.
  • Isı kaybını hızlandırmak için hastanın üzerindeki fazla giysiler çıkarılmalıdır. Hastanın birinci muayenesi yapılmalı ve gerekli ise solunum ve dolaşım desteklenmelidir.
  • Bilinci açık olan hastada oral sıvı ve elektrolit tedavisi ne başlanmalıdır. Elektrolit açısından dengeli sporcu içecekleri , tuzlu ayran yada bir litre su içine 1 – 2 çay kaşığı tuz eklenerek hazırlanacak çözeltiler tedavi için uygun olacaktır. Hastaya tuz tabletleri vermekten kaçınmak gerekmektedir. Kas krampları çoğu zaman sıvı ve elektrolit lerin yerine konması ile duzelmektedir.
  • Sicak Bitkinliği ve sıcak çarpması durumunda hasta oral alamayacak durumda ise damar yolu açılarak normal sakin verilmeye başlanmalıdır. Dehidratasyon ve hipotansiyon göz önüne alınarak ilk etapda hızlı şekilde infuze edilmelidir. Bu dönemde kan basıncı ve diğer yaşamsal bulgular ile bilinç düzeyindeki değişiklikler monitörize edilmeli , takip edilmeli ve aşırı sıvı yüklenmesi den kaçınılmalıdır.
  • Sıcak çarpması durumunda hasta ya geri dönüşümsüz oksijen maskesi ile oksijen uygulanmalıdır. Gerekli olduğu durumlarda solunumu balon valf maske ile desteklemek gerekebilmektedir.
  • Sıcak çarpması tedavisinde agresif olarak vücut sıcaklığının düşürülmesi amaçlanmaktadır. Hastanın giysilerini çıkararak üzerine su serpmek , yelpaze yardımı ile havalandırmak buharlaşma yolu ile yuzeyel yoldan ısı kaybını hızlandırmak etkili bir yöntemdir. Yüksek nem oranının olduğu durumlarda hastanın vücudunda soğuk su paketleri koymak etkili olacaktır. Hastayı soğuk su yada buz dolu küvette sokarak vücut sıcaklığını düşürmeye çalışılmamalıdır. Bu tür tedavi yöntemleri periferik vazokontriksiyon a yol açarak sıcak kanın vucut merkezine toplanmasına ve paradoksal ısı artışına neden olur. Ayrıca anı olarak soğuk uygulama titreme mekanizmasını aktif ederek ısı üretimini başlatır. Hastada soğutma işlemleri bilinç düzeyi takip edilerek ayarlanmalı gerekli ise hipotermiye neden olmamak için durdurulmalıdır.
  • Kasılma ve titremelerin önlenmesi için hastaya 5 mg diazepam yada midozolam uygulanması gerekebilir.
  • Hastada kardiyak monitörizasyon yapılmalı özellikle.elektrolit bozukluklarına bağlı olarak görülebilecek ritimler dikkatle takip edilmelidir.
  • Hastada vücut sıcaklıkları ölçülüp değişiklikler kayıt altına alınmalıdır.bunun için standart termometre dışında 40 derece üstünü de ölçebilen termometreler kullanılmalıdır.
  • Vazopresor , antikolinerjik ve antipiretik ajanlardan kaçınılmalıdır.

Tedavinin tüm aşamasında komuta kontrol merkezi ile iletişim içerisinde olunmalı ve uygun sağlık kuruluşuna nakli planlanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz