Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Hiperglisemi Nedir , Acil Tedavi Nasıl Olmalı ?

Hiperglisemi Nedir , Acil Tedavi Nasıl Olmalı ?

0

Hiperglisemi Nedir

Hiperglisemi kan şekeri düzeyinin normal sınırlarının üzerinde olması durumuna verilen addır. Hiperglisemi durumu diyabet (şeker hastalığı ) olan hastalarda görülür. Normal bir bireyde kan şekeri düzeyi açlık durumunda 70 – 10 mm / dl arasında olmalıdır . Tokluk kan şekeri de 140 mm / dl nin üzerinde olmamalıdır.

Hasta Yanına İlk Ulaşıldığında

Vaka başına ulaşır ulaşmaz ilk dikkat edilmesi gereken konu güvenlik. Olay yeri , kendi güvenliğimizi ve hasta güvenliği var ise bilinç kontrolü yapılarak hasta / yaralının bilinç durumu saptanmalıdır.

ABC değerlendirmesi ile hastanın solunumu değerlendirilmeli ve gerekli ise desteklenmelidir. Soluk yolu açılırken travma şüphesi yok ise baş çene manevrası , travma şüphesi var ise de cene itme manevrası kullanılmalıdır. Dolaşım değerlendirilmeli ve gerekli ise desteklenmelidir.

Hasta hiperglisemi ile beraber bir bilinç kaybı yaşamış ise travma durumu değerlendirilmeli ve travma şüphesi varsa gerekli şekilde spinal immobilizasyon sağlanmalı ve hasta stabil hale getirilmeden haraket ettirilmemelidir.

Oksijen desteğine gerek duyan bir hasta ise yada spo2 değeri 94 ün altında ise geri dönüşümsüz yüz maskesi ile 5 litre / dakikadan olacak şekilde oksijen desteği sağlanmalıdır.

Damar yolu geniş lümenli bir intraket ile açılarak Kontrendikasyon yok ise % 0,9 İzotonik Sodyum klorür başlanmalıdır.

Glasgow koma skalası değerlendirilerek hastanın bilinç düzeyi saptanmalı

Glikoz ( Kan Şekeri ) 300 mm / dl den Yüksek İse

Kan şekeri 300 mm/dl den yüksek ise iv SF başlanmalıdır . Aynı zamanda şok ve dehidratasyon bulguları var ise hipovolemik şok tedavi şeması uygulanmalıdır.

Hasta genel durumu stabil olana kadar 5 dakikada bir , stabil ise 15 dakikada bir vital bulgular takibi yapılarak monitörize bir halde en yakın sağlık kuruluşuna komuta kontrol merkezi bilgisi ile nakil edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz