Ana sayfa Personel Sağlık Haber / Sağlık Personeli Haberleri / Her Okula 1 Paramedik

Her Okula 1 Paramedik

5

Her Okula bir sağlık personeli yani toplamda 60 binden fazla sağlık personelinin okullara ataması yapılacak

TBMM de basın toplantısında Sağlık bakanı Dr Fahrettin Koca basın mensuplarına Türkiye’nin her yerindeki okullara 1 sağlık personeli atanacağını açıkladı.

Her Okula 1 Paramedik

Milli eğitim bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması ile okullardaki kazalara yada istenmeyen durumlara anında müdahale için her okula bir sağlık personeli atamasi yapılacağı belirtildi.

Bu açıklama doğrultusunda her okula bir paramedik atanması durumunda , paramedikler o okuldaki oluşabilecek acil durumlara gerekli müdahaleye olay yerinde başlayabilir ve gerekli hallerde acil müdahaleyi ambulans ekibinden meslektaşları gelene kadar sürdürebilir.

Paramedik Nedir? Görev Tanımı Nelerdir. Atama ve Maaşları Yazısını Okumak İçin TIKLAYINIZ…

Paramediklerin görev tanımlarında da bulunduğu üzere acil muayene ve müdahale protokollerini olay yerinde başlatması , sağkalım oranını arttıracak ve hastada sonrasına kalabilecek sekerlerin önlenmesi için büyük fayda sağlayacaktır.

Bu uygulama 112 acil sağlık sistemini de büyük ölçüde rahatlatacaktır. 112 vaka istatistikleri incelendiğinde okullardan bir çok vaka çağrısı alındığı görülmekte. Sağlık Bakanlığı’nın okullara yapacağı atama ile öğrencilerin hem medikal güvenliği sağlanmış hemde 112 acil sağlık sistemine gelen uygunsuz vakaların önüne geçilmiş olacaktır.

En Az 60 bin Sağlık Personeli Ataması Olması Gündemde

Milli eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye de 60 binden fazla okul bulunuyor. Bu verilere göre 60 binden fazla atamanın sadece okullara yapılacağı görülmekte.

Düşüncelerinizi alt kısma yorum olarak yazabilirsiniz

5 YORUMLAR

 1. Paramedik ve ATT ataması bence ortak yapılmalı yani 200 öğrenci altına ATT üstüne paramedik alınmalı

 2. Doğru bir karar olmuştur..her okulda bir acil sağlık personelinin olması olası acil durumlarda veya gereksiz 112 mesguliyetini ciddi oranda olumlu yönde etkileyecektir..sadece bir noktada hata olur..okullara görevlendirilecek yeni mezun orada hem acil müdahale anlaminda yetersiz kalabilecek hemde tecrübe edinme anlamında körelebilecektir.sonuçta çok vaka oluşan bir alan değil..benim tavsiyem en az 5 yıl acil ambulans veya hastane tecrübesi olan personelleri( Att veya Prm) bir yöntem bulup maddi kayıpları olmadan milli eğitime bünyesine almak ve buraya geçecek sağlık personeli kadar sahaya yeni alımlar yapmak.
  Bunu etkileri;
  1= sahaya gelen bir personelin en fazla 3 ay içinde hizmet ici eğitimler ve vaka görerek profesyonellesme imkanı bulur ama okulda asla bu olmaz.
  2= okula gelecek profesyonel personel hem hayati acil müdahalelerde kusursuz davranıp 112 yi aktive eder hem okul vakalarinda %80 karşılaştığımız konversiyon ve anksiyete vakalarını doğru tanilayip gereksiz 112 arayışlarını iptal edebilir..( bunu tamamen yeni atanan bir personelin yapması zordur .ciddi sonuçlar doğurabilir .veya her vakada ambulans çağırır yine etkili olunmamış olunur.)
  3= istihdam konusunda herhangibir sayı düşüklüğü yaşanmaz.ne kadar okula personel kaydirirsan o kadar alım yaparsın.veya ne kadar bu şekilde Att prm almayı düşünüyordu ise aynı oranda kaydırma yapar bakanlık .bu zor birşey değil.sadece hak kaybı olmamasına ozen gösterilirse müthiş yürür bu sistem.
  4= 112 de çalışan binlerce bayan personel var.bu arkadaşlarımızın gebelik halinde zaten sahadan alıyoruz .dolayısı ile hak kaybı olmadan yapılacak bu okul alımlarına bayan personellerin talebinde patlama yapabileceği gibi hizmet ici puan ve 10 yıl veya 5 yıl tecrübe gibi kotalar gelebilir.
  Bu durumda herkes kazanmış olur.
  Okuldaki öğrenci profesyonel ele teslim edilir
  Sahadaki yorulmuş personel hem dinlenir hem tecrübesini okullara haftada 2 3 kez sınıflarda sağlık dersi adı altinda verebilir daha etkili olunur..
  Atama bekleyen kardeşlerimiz de sahalara gelir ve körelmeleri engellenir.
  Rize 112
  Prm Senol Kiraz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz