Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Hastanızın Ağrısını Azaltmak İçin İpuçları

Hastanızın Ağrısını Azaltmak İçin İpuçları

0

   Hastanızın Ağrısını Azaltmak İçin İpuçları

Acil Servise gelen yada olay yerinde gittiğiniz vakaların büyük bir çoğunluğu ağrı çekmektedir. Ağrının yerini ve karakteristiğini bilmek , problemin teşhisinde önemlidir. Bu nedenle hastanızın ağrısının olup olmadığının yanında, ağrının nerede olduğu ve nasıl olduğu da sorgulanmaktadır.

Ağrının azaltılması tedavi için acil ve gereklidir. Ağrı ve stres hastaların hastalıkla ilgili hikaye ve semptomlarını vermesini engelleyebilir, araştırma ve tedavi için iş birliği yapmalarına engel olabilir.

Ağrıyı Azaltma Teknikleri

Ağrıyı azaltma genellikle analjezik ilaçlarla yapılsa da , çoğu zaman diğer ilaçsız ağrı azaltma yöntemleri daha kısa sürede etkili ve faydalı olmaktadır. Eğer bir yaralanmada hasta beklenenden daha fazla ağrı çekiyorsa , enfeksiyon veya vasküler nedenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir kırığın sabitlenmesine rağmen görülen şiddetli ağrı vasküler yaralanmaya, kompartman sendromuna veya sıkı yapılan sabitleme yöntemine bağlı olarak da gelişebilir.

 ATELLEME

Kırığın yada yaralanmanın uygun pozisyonda sabitlenmesi hastanın ağrısını azaltarak, analjezik ihtiyacınında önüne geçebilecek en sık kullanılan yöntemdir.

Elevasyon

Bir uzvun yaralanması ağrıya ve gerginliğe neden olabilecek bir ödeme neden olabilir. Uzva yapılacak elevasyon sonrası , immobilizasyonun sağlanması hastada ağrının azalmasını sağlayacaktır.

SOĞUK UYGULAMA

Yanıklarda mümkün olduğunca kısa sürede ağrıyı azaltmak için soğuk suda soğukmak ağrının azalmasını sağlarken  ve termal yaralanmanın devam etmesine engel olacaktır.

Burkulma ve kas yaralanmalarında soğuk uygulama buz paketleri ile yapılabilir, 10-15 dakika ile sınırlı kalmakla beraber kuz paketi ile deri arasına bir havlu koyularak uyulanması daha faydalı olmaktadır.

ISI UYGULANMASI

Burkulma sonrası, boyun ,  sırt ve uzuvların kasılması sonucundaki ağrılar genelde kas spazmlarına bağlı olarak gelişmektedir. Bu ağrıları sıcak banyo, bölgeye sıcak havlu yada sıcak su şişeleri ve sıcak pedler ile azaltmak mümkündür. Ancak uygulanan sıcaklığın deriye hasar vermeyecek düzeyde olmasına ve hastayı rahatsız etmemesine dikkat edilmeldir.

 

PANSUMAN

Küçük yanık ve yaralanmalarda pansuman ile yara bölgesinin temizlenmesi hastanın bölgesel ağrısının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

LOKAL ANASTEZİ

Özellikle kırık ve yüzeyel yaralanmalarda lokal anestezi kullanılması uygundur. Lokal anestezi ağrı azaltmada en etkili yöntemlerdendir. Ancak lokal anestezik madde enjekte edilmeden önce sinir yaralanması olup olmadığı kontrol edilmelidir.

KESİN TEDAVİ

Örneğin çıkık dirseğin yerine oturtulması yada subungual hematomun boşaltılması gibi kesin tedavi yontemleri ağrıyı hemen azaltarak , analjezik ajan uygulamasına gerek bırakmamaktadır.

AĞRIYI AZALTMANIN PSİKOLOJİK YÖNLERİ

Heyecanlanma ve stres hastanın ağrı çekmesini arttıracaktır. Hasta ağrının fiziksel olarak azaltılmasının yanı sıra psikolojik desteğede ihtiyaç duyacaktır. Hasta ile ilgilenen kişi tarafından olup bitenin anlatılması, ailesinden yada arkadaşlarından birinin hasta yanında olması psikolojik olarak hastaya destek olacaktır

ANALJEZİKLER

Ağrı azaltmak için birçok analjezik bulunmaktadır. Ancak analjeziklerin etkileri ve yan etkileri iyi bilinmelidir. Birçok durumun ağrı kontrolunde uygulama protokolleri bulunmaktadır. Hastaya analjezi uygulanmadan önce herhangi bir ağrı kesici alıp almadığı sorgulanmalıdır. Hastaya Aspirin yada NSAİ verilecek ise hastada hazımsızlık , peptik ülser ve astım olup olmadığı öğrenilmeli ve sonrasında uygulanmalıdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz