Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Hastalara Yaklaşım da Genel İlkeler

Hastalara Yaklaşım da Genel İlkeler

0

Acil bakım ve müdahalede hastalara yaklaşım da, onlarında hakları olan bir birey olduğunu , kendini güvende hissetmek isteyeceği unutulmamalıdır. Bunun yolu kendilerine ve yaşadıklarına ilişkin ifadelerine karşı yargılayıp tutum ve davranışlardan kaçınmaktır. Hastanın giyim kuşamı , kişisel görünümü ve yaşam tarzı üzerinde yargılayıp davranilmamali , özenli , duyarlı , saygılı , sağduyulu ve empatik davranılmalıdır.

İş ve işlemler mümkün olduğunca hızlı sonlandırılmalı , ivedilik arz eden bir talebin yada görünür durumun olması halinde buna ilişkin işlemlere öncelik verilmelidir. Herhangi bir şekilde travmatik bir olaya maruz kalmış bir hastayla ilgili yapılan eylem ve işlemlerde tekrarlayan travmatizasyon olusmamasına özen gösterilmelidir. Birey aile içi şiddet gibi bir nedenle başvurmuş ise hizmet sunan kurum ve kuruluşlar ( baro, mor çatı gibi sivil toplum kuruluşları) hakkında bilgi sahibi olunmalı ve gerektiğinde bu kuruluşlarla iletişime geçilmelidir.

Doğal afet gibi bir olay yaşamış hastaların psiko sosyal ihtiyaçları ( barınma , temizlik , giyinme vb.) karşılanmalıdır.

Kadın, yaşlı , engelli ve çocuk acil hastalara öncelik tanınmalıdır.

Hasta ve Yaralı Muayene İPUÇLARI Yazı Dizisini Okumak İçin Tıklayınız

Acil hastaların rızasının alınması gereken her karar ve uygulamada acil hastası yeterince aydınlatılmalıdır. Kendini özgürce ifade edebilmeli, ifadesi kısa kesilmeye çalışılmalı , sözü bölünmemelidir. İfade etmekte zorlandığı kelimeleri bulması için zaman tanınmalı, beden dili dikkatlice izlenmelidir. Aniden gelişmiş bir olay ( trafik kazası , terör saldırısı , aile içi şiddet ) sonucunda başvuran bir hastaya yaşadıklarına dair duygularının ( üzüntü , çaresizlik vb ) normal olduğu anlatılarak uzun süreli bir korku haline yada ümitsizliğe kapılması önlenebilir.

Hasta dinlenilmeli , ne hissettiği anlaşılmaya çalışılmalı daha sonra gerekli işlemler yapılmalıdır. Hasta yaşadıklarından dolayı kendini suclayabilir, bu durumda psikiyatri yada psikoloji alanında uzman kişilere yönlendirilmelidir.

Hastalara Yaklaşım da Kaygının Azaltılması İçin Yapılabilecekler

Hastaya yapılan veya yapılacak tıbbi işlemler hakkında ayrıntılı ve anlaşılır bilgi verilmelidir. Eğer ilerleyen süreçte adlı durumu söz konusu olabilecek ise , hastaya yaşayacağı sürecin ve başvuracağı kurumların bilgisi verilmelidir.

Hastaya sorulan sorular açık ve yalın olmalıdır. Tam olarak anlaşıldığından emin olunmalı, ciddiye alınmalı , sözlerini duyması ve düzeltmesi için imkan verilmelidir. Hasta etkin bir biçimde dinlenmeli , reddedici ve yargilayici tavırlardan kaçınılmalı , anlattığı hiçbir şey onemsizlestirilmemeli ve kucumsenmemelidir. Dinlerken göz teması kurulmalı , başında dikilmek yerine karşısına oturup onu anlamaya çalışılmalıdır. Muayene esnasında hastayı rahatsız edecek göz temasından kaçınılmalıdır.

Hastaya sorular sorulurken sıcak , sempatik bir ses tonu kullanılmalıdır. Teknik terimlerden uzak , anlaşılabilir dil kullanılmasına dikkat edilmeli , mesleki dil kullanılması halinde kavramlar ayrıntılı şekilde açıklanmalıdır.

Özellikle travmatik bir olay sonrasında olan acil hastayla iletisim halindeyken sakin ve anlayışlı olmaya özen gösterilmelidir. Çünkü yaşadığı olayın ve travmanın yoğun baskısı altında olan hastanın en ufak fevri bir davranışta tekrar orselenmesi mümkün olabilir.

Öykü alınırken hastanın tekrar geri dönüşlerine ve hatırladıklarına dikkat edilmelidir . Önce genel bir öykü alınmalı , güven ilişkisi kurulduktan sonra gerek var ise saldırının ayrıntılarına girilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz