Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Hasta / Yaralı İlk Değerlendirme

Hasta / Yaralı İlk Değerlendirme

0

Hasta İlk Değerlendirme

Hasta / Yaralı İlk Değerlendirme
Hasta / Yaralı İlk Değerlendirme

Öncelikli kendi güvenliğimizi aldıktan sonra, olay yeri ve hasta güvenliği sağlanmalıdır.

Olay Yeri Değerlendirme Yazısını Okumak İçin Tıklayınız ..

İlk değerlendirme de Güvenlik sağlandıktan sonra hastanın genel durumu hızlıca değerlendirilir ve hayati tehlikesinin bulunup bulunmadığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Hasta / yaralı uygun güvenli bir alana alındıktan sonra bilinç durumu değerlendirilir.

Bilinç Açık İse 

Bilincin açık olduğu durumlarda hastanın anamnezi alınarak gerekli ise hastanın en yakın ve uygun hastaneye nakli sağlanmalıdır.

Bilinç Kapalı İse

Bilincin kapalı olduğu durumda , vakit kaybetmeden hava yolunun açılması gerekmektedir. Hava yolu açılma işleminde spinal bir travma olup olmadığının anlaşılması ve buna göre uygun hava yolu açma manevrasının uygulanması hayati önem arz etmektedir.

Hava yolu açılma işlemine geçilmeden önce hızlıca ağız içi kontrol edilmelidir. Ağız içinde bulunan olası bir yabancı cisim , yapılacak hava yolu açma manevrası sonrasında hava yolu tıkanmasına neden olma ihtimali taşımaktadır.

Spinal bir travma söz konusu ise yada travma şüphesi bulunuyor ise çene itme manevrası ile hava yolu açılması sağlanmalıdır. Bu manevra ile boyunu haraket ettirmeden hava yolunu açmak amaçlanmaktadır. Çene itme manevrası uygulanırken boynu haraket ettirmemeye dikkat edilmelidir.

Eğer hastada bir kafa yada spinal travma söz konusu değil ise , hastanın hava yolunu açmak için baş çene manevrası uygulanmalıdır.

Uygun hava yolu açma manevrası ile hava yolu açıldıktan sonra , bak dinle hisset yöntemi ile hastanın solunumu değerlendirilmelidir. Bak dinle hisset yöntemi uygulanırken hastanın solunum seslerininde değerlendirilmesi tıkanma olup olmadığı konusunda ip uçları verecektir.

Bak dinle hisset uygulandiginda hastanın solunumunun olmadığı ya da yeterli seviyede olmadığı anlaşılır ise pozitif basınçlı ventilasyon (PBV) işlemine başlanmalıdır.

Oksijen Uygulaması

Hastanın solunumu var ve yeterli düzeyde ise oksijen desteği basit maske yada nazal kabul ile sağlanabilir.

Maske ile oksijen verilmek istenir ise

Dakikada 1-5 lt olacak şekilde verilebilir.

Oksijen desteği nazal kanül ile verilmek istenirse

Dakikada 2-6 lt olacak şekilde uygulanabilir.

Hastanın dolaşım değerlendirilmesi en fazla 10 saniye süre ile yapılmalıdır. 10 saniye içerisinde nabız olup olmadığı , nabız dolgunluğu , ritmik düzen gibi değerler değerlendirilmelidir.

Nabız alınma işlemi yetişkin ve çocuk hastalar için karotis arter den bebek ler için brakial ve ya femoral arter den bakılmalıdır.

Hastada nabız yok ise vakit kaybedilmeden kardiyo pulmoner resüsitasyon işlemine başlanmalıdır.

Resüsitasyon işleminde hastanın yaşına uygun kardiyak arrest akış şeması izlenmelidir.

Hastada nabız var ise hastada büyük bir kanama olup olmadığı değerlendirilmeli , eğer kanama var ise kanama kontrolü yapılmalıdır.

Hastanın deri rengi , vücut ısısı değerlendirilmeli ve kapiller geri dolum testi uygulanmalıdır.

Bilinci olmayan çocuk ve bebek hastada oksijenasyon ve ventilasyon yeterli olarak sağlanmasına rağmen nabız 60 in altında ise , yada perfüzyon zayıf ve kapiller geri dolum 2 saniyenin üzerinde ise kardiyo pulmoner resüsitasyon işlemine başlanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz