Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Göz Travmaları Nelerdir / Nasıl Müdahale Edilmeli

Göz Travmaları Nelerdir / Nasıl Müdahale Edilmeli

0

Göz Travmaları

1- Orbita Kırıkları

Genellikle künt göz travmaları sonrasında gözü çevreleyen orbita kemiklerinde kırıklar oluşabilir. Travma sonrası hastanın göz haraketlerinde kısıklık, gözün içeriye doğru çökmesi , çift görme gibi bulgular varsa orbita kırığı olabileceği unutulmamalıdır.

Sağık personelleri , göz içinde yaralanma oluşturabilecek künt yada penetral travmalarda hastada cerrahi girişim olabileceği olasılığını göz önünde bulundurmalıdır. Omurga yaralanması şüphesi yoksa ve hasta oturabiliyorsa nakil esnasında oturur pozisyonda ve göz gazlı bezle kapatılmış olarak taşınmalıdır.

2- Göz Kapağı Yaralanmaları

Göz travmaları sonrasında göz kapaklarında genellikle ödem ve hematomlar gelişebilir. hastane öncesi süreçte sağlık personellerinin soğuk uygulama uygulaması ödem oluşumunu azaltır ve oluşan yaralanmanın tedavi sürecini kolaylaştırır.

3- Konjonktiva Yaralanmaları

Konjoktiva altında kanamalı alan veya konjonktiva da ödem görülebilir. Konjonktiva yaralanmaları kendiliğinden iyileşme eğiliminde olsalar da , alttaki dokunun hasar görmüş ihtimaline karşın uzman hekim kontrolü gerektirebilmektedir.

4- Gözyaşı Kanalı Yaralanmaları

Burun ve göz arasındaki bölgeyi ilgilendiren travmalarda gözyaşı drenaj sistemi yaralanabilir ve erken dönemde cerrahi müdahale gerektirebilir.

5- Kornea Yaralanmaları

Rüzgarla gelen toz zerrecikleri üst göz kapağı altına girerek korneayı aşındırabilir. Ağaç dalı , tırnak gibi yapıların korneaya sürtünerek çarpması ile kornea yaralanabilir. bu yaralanmalar genellikle sıyrık şeklindedir. Gözde ağrı , sulanma ve ışığa hassasiyet vardır. Hastane öncesi süreçte sağlık personelleri göze topikal ve antibiotikli pomadlar uygulayarak gözü steril gazlı bez ile kapatmalıdır. Böylece enfeksiyon önlenir ve aşınma süreci durdurulur. Epitel dokunun yenilenmesi başlar ve ağrı durur.

6-Yabancı Cisimler

Kornea üzerinde yabancı cisimlere özellikle iş kazalarında çok rastlanır. Gözde ağrı, batma , ışığa hassasiyet vardır. Yüzeyel ve küçük yabancı cisimler göz lavajı ile uzaklaştırılabilir. Gözün yıkanması işleminde serum fizyolojik yada temiz su kullanılmalıdır. Öncesinde topikal anesttezikli damla damlatılması hastayı rahatlatır ve işlemin yapılmasını kolaylaştırırır. Hastalar gözlerini ovalamaması hususunda uyarılmalıdır. Göz yıkanması işleminden sonra , göz temiz gazlı bez ile kapatılmalı ve hasta hastaneye nakledilmelidir. Daha büyük ve göze batmış yabancı cisimler cerrahi müdahale gerektirebileceğinden , zorlanmamalı yerinde bırakılmalı göz kapatılarak uygun şekilde nakil edilmelidir.

7- Gözün Kimyasal Yaralanmaları

Göze temizlik maddeleri, kireç , endüstriyel maddeler gibi çeşitli kimyasalların teması sonrasında ciddi hasarlar meydana gelebilir. Sağlık personellerinin bu gibi durumlarda ilk yapması gereken gözün yıkanmasıdır. Kimyasal maddeler dokulara penetre olduğundan yanma süreci uzun süre devam eder ve hasar giderek derinleşir. Öte yandan yıkama işlemi için alanda çok vakit kaybedilmemeli , hastanın transportu sırasında yıkama işlemine devam edilmelidir. Yıkama sırasında göz kapaklarının alt kısımlarınında yıkandığından emin olunmalıdır. Bu sırada gözdeki ölü dokular ve yabancı cisimler gazlı bez ile gözden uzaklaştırılmalıdır. Sonrasında var ise topikal anestezikli ve antibiotikli pomadlar uygulanarak göz kapatılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz