Ana sayfa Kategorilendirilmemiş GİS Kanama

GİS Kanama

0

Gis Kanama

Özofagus, mide ve duedenumda olan kanamalar, üst Gis kanama ; ince bağırsak, kolon ve rektumdan kaynaklanan kanamalar, alt Gis kanama olarak adlandırılır. Kanamaların çoğunluğu üst gastrointestinal sistemden kaynaklanır.

 GİS Kanama Nedenleri

Üst GİS kanamalarının nedenleri arasında, duodenal ülser, özofagus varisleri, gastroözofageal reflü, özofajit, özofagus tümörleri, özofagusun son bölümü ile kardiayı içeren yırtıklar, divertiküller ve abdominal aort anevrizması yer alır.

Özofagus Varisi

Özofagus duvarında bulunan venlerin genişlemesidir. Özofagus varisi, karaciğer sirozunda meydana gelen portal hipertansiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kostik maddelerin yanlışlıkla içilmesi de özofagus varis kanamasına neden olabilir. Özofagus varisi, özofageal hastalıklar içinde en zor ve genellikle son aşamasında kanama belirtisi ile ortaya çıkar, mortalite oranı yüksek olan kanamalara neden olur ve acil müdahale gerektirir.


Gastroözofageal Reflü (GÖR)

Mide içeriğinin kardiyadan özofagusa doğru yer değiştirmesine gastroözofageal reflü denir. GÖR, her durumda hastalık olarak kabul edilmez. Genellikle yemeklerden sonra olmak kaydıyla gün içerisinde 8–10 kez görülen fizyolojik bir olaydır. Ancak bu olay,
hastada semptom ve bulgulara; distal özofagus mukozasında irritasyon ve zedelenmeye yol açmışsa gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) adı verilir. GÖRH’de sık görülen semptomlar pirosiz, regürjitasyon, disfaji, karın ağrısı, göğüs ağrısı, bulantı, geğirme ve kanamadır. GÖRH’nde bazen atipik semptomların varlığı da önemlidir. Atipik semptomlar; non-kardiyak göğüs ağrısı, pulmoner bulgular, kardiyak sorunlar, özellikle sabahları belirgin ses kalınlığı, vokal kord granülomu, kronik öksürük, halitozis gibi semptomlar ile dişte mine kaybı olarak sıralanabilir.


Özofajit

Özofajit, özofagus dokusunun iltihaplanmasıdır. Viral (herpes virüs I-II varisella zoster) özofajit, ilaca bağlı özofajit, deterjan ve temizlik maddelerinin yanlışlıkla içilmesine bağlı olarak koroziv özofajit vb. şeklinde görülebilir. Viral özofajit; immün sistem yetmezliği ya da immün sistemi baskılanmış hastalarda odinofaji, disfaji, ateş ve kanama gibi bulgular ile kendini gösterir. İlaca bağlı özofajitte özofagusta anatomik değişiklikler görülür. Koroziv özofajitte, orofarenksten mideye kadar olan bölgedeki mukozada ciddi lezyonlar görülür.


Özofagus Tümörleri

Özofagusta selim ve malign tümörler nadir olarak görülür. Etyolojisi halen bilinmemektedir. İleri yaşlarda ve erkeklerde daha çok görülür. Özofagusun serozası olmadığı için özofagus tümörleri kolaylıkla direkt yayılım yapabilir. Özofagus tümörleri geç belirti vermesi, kolaylıkla yayılabilmesi nedeniyle prognozu kötü tümörlerdir. Özofagus kanseri, öncelikle yutma esnasında göğüs ve epigastriumda ağrı ile başlar. En sık yakınma, disfajidir ve ilerleyicidir. Kilo kaybı, kanama, anemi, bulantı, kusma, solunum sistemi belirtileri, sinir tutulumu sonucu da ses kısıklığı görülür

GİS Kanama Belirti ve Bulguları

Epigastriumda ağrı, bulantı ve kusma görülür. Üst GİS kanamasında; epigastriumda ağrı, hematemez, melena; alt gis kanama sında melena, hematoşezi, batında yaygın ağrı, bazen rektal ağrı görülebilir. Hastada hematemez oluşu, daima üst gis kanamasını işaret eder. Duodenal ülser kanamalarında 8 saat içinde gaita melena haline gelir. Demir ve bizmut içeren ilaç alımında gaita renginin siyah olabileceği unutulmamalıdır. Genel durumu çok iyi gibi görülen bir hasta, dakikalar içinde hipovolemik şoka girebilir. Bu durumda hastada solukluk, üşüme, soğuk terleme, azalmış venöz dolgunluk, huzursuzluk ve bilinç düzeyinde değişiklikler, giderek artan taşikardi ve hipotansiyon görülür.

GİS Kanamalarında Acil Bakım

GİS kanamalarında en önemli sorun, kanamanın şiddetinin ve miktarının belirlenememesidir. Bu nedenle hastaya çok hızlı müdahale edilmelidir. Kanamanın nedeni araştırılarak zaman kaybedilmez, hastada semptomlara yönelik acil bakım uygulanır.

  • Olay yeri güvenliği sağlanır.
  • Hastanın bilinci ve ABC’si kontrol edilir.
  • Havayolu açık tutulur. Gerekirse entübasyon ve ventilasyon uygulanır.
  • Hastaya 4–6 L/dk oksijen verilir.
  • Damar yolu açılır. IV % 0.9 NaCl ya da Ringer Laktat solüsyonu uygulanır.
  • Hastaya NG takılır.
  • Vital bulguları alınır.
  • Hastaya yan yatış pozisyonu verilerek vücudun üst kısmı yükseltilir.
  • Fazla vakit kaybedilmeden hızlı ve güvenli bir şekilde hastaneye nakli sağlanır.
  • Hastaya yapılan işlemler ve hastadaki belirti ve bulgular vaka kayıt formuna kaydedilir.

Hastane ortamında laboratuvar tetkikleri özellikle kan değerleri takibi yapılır. Medikal ya da cerrahi tedavi uygulanır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz