Ana sayfa Tıbbi Eğitim Gebelikte Hipertansiyon Tedavisi / Hamilelik ve Lohusa Hipertansiyonu Tedavi Protokolü

Gebelikte Hipertansiyon Tedavisi / Hamilelik ve Lohusa Hipertansiyonu Tedavi Protokolü

0

Gebelikte Hipertansiyon ve Lohusalıkta Hipertansiyon Hastane Öncesi Tedavi Protokolü

Ülkemizde gebelikte hipertansiyon nedeni ile anne ölümlerinin yaşandığı bilinmektedir. Gebelerde ve lohusalarda oluşabilecek acil hipertansiyon hastalığına yönelik müdahale basamaklarının ve müdahale esnasında kullanılacak ilaçların belirlenmesi amacı ile 26.06.2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı Kadın Sağlığı ve Hastalığı uzmanlarının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirmiştir. Doç. Dr Dilek Şahin , Doç Dr Levent Keskin ve Doç Dr Şevki Çelen in katılımı ile gerçekleşen bu toplantıda Hipertansif gebe ve lohusalarda kullanılmak üzere ” Nifedipin kapsül ” ve “İV Labetolol ” etken maddesi içeren ilaçların bulundurulmasına karar verilmiştir.  Nifedipin kapsül ve İv laberolol kullanımının ambulansta nasıl olacağı da protokol ile belirlenerek kullanıma sunulmuştur.

Semptom hastada 15 dk beklenmeden tedavi basamakarı uygulanmaya başlanır.

Nabız <60 dk ise NİFEDİPİN tercih edilir. İdrar çıkışı yoksa NİFEDİPİN tercih edilir.

Nabız > 110 dk ise LABETOLOL tercih edilir.

İntrapartum ve Postpartum Şiddetli Hipertansiyon Tedavisinde Başlangıç olarak LABETOLOL Kullanılan Yönetim Algoritması

26.06.2018

 • Sistolik kan basıncı > 160 mm/hg ya da diastolik kan basıncı > 110 mm/hg
 • KKM ile iletişime geç
 • Fetüs canlı ve doğum eylemi başlamamış ise fetal izlenimi başlat

 

 • 15 dk sonra ölçülen kan basıncı halen yüksek ise : 20 mg İV LABETOLOL * infüzyonu 2 dakikayı aşan sürede uygula

 

 • Kan basıncı ölçümünü 10 dk sonra tekrarla ve ölçüm sonucunu kaydet
 • Sistolik ve diastolik kan basıncı yüksekliği halen devam ediyor ise : 40 mg İV LABETOLOL * infüzyonunu 2 dk yi aşan sürede uygula ( eğer kan basıncı sınırın altında ise takibe devam et **)

 

 • Kan basıncı ölçümünü 10 dk sonra tekrarla ve  ölçüm sonucunu kaydet . Sistolik ve diastolik kanbasıncı yüksekliği halen devam ediyorsa : 80 mg İV LABETOLOL * infüzyonunu 2 dk yi aşan sürede uygula. (Eğer kan basıncı sınırın altında ise tansiyon takibine devam et)

 

 • Kan basıncı ölçümünü 10 dk sonra tekrarla ve ölçüm sonucunu kaydet. Sistolik ve diastolik tansiyon yüksekliği devam ediyorsa ; KKM ile iletişime geç ( KKM uzman konsültasyonu isteyebilir )

 

* İlaç uygulama için KKM den onay alınır

** Kan basıncı sınırın altına düştükten sonra : birinci saatte 10 dk de bir , ikinci saatte 15 dk de bir, üçüncü saatte 30 dk de bir dördüncü saat ve sonrasında saatte 1 tansiyon ölçümüne tekrar edilir. Gerekli durumlarda kan basıncı takip ve tedavisi hastaya özel olarak yeniden planlanır. Yan etkiler ve kontrendikasyonların olabileceği unutulmamalıdır.

 

LABETOLOL Yan Etkileri

Labetolol: Neonatal bradikardiye neden olabilir. Astım , konjestif kalp yetmezliği olan hastada kullanılmamalıdır.

İntpartum veya Postpartum Şiddetli Hipertansiyon Tedavisinde Başlangıç Olarak Oral NİFEDİPİN Kullanılan Tedavi Algoritması

 • Sistolik kan basıncı> 160 mm / hg ya da diyastoik kan basıncı > 110 mm hg
 • KKM ile iletişime geç
 • Fetüs canlı ve doğum eylemi başlamamış ise fetal izlenimi başlat

 

 • 15 dk sonra ölçülen kan basıncı halen yüksek ise ; 10 mg ORAL NİFEDİPİN* ver

 

Kan basıncı ölçümünü 20 dk sonra tekrarla ve ölçüm sonucunu kayıt et. Sistolik ve diastolik ban basıncı halen yüksek ise ; 20 mg ORAL NİFEDİPİN * ver ( Eğer kan basıncı sınırın altında ise tansiyon takibine devam et**)

 

Kan basıncı ölçümünü 20 dk sonra tekrarla ve ölçüm sonucunu kayıt et. Sistolik ve diastolik ban basıncı halen yüksek ise ; 20 mg ORAL NİFEDİPİN * ver ( Eğer kan basıncı sınırın altında ise tansiyon takibine devam et**)

 

Kan basıncı ölçümünü 10 dk sonra tekrarla ve ölçüm sonucunu kayıt et. Sistolik ve diastolik ban basıncı halen yüksek ise ; 40 mg İV LABETOLOL * infüzyonunu 2 dk yi aşan sürede ver ( Eğer kan basıncı sınırın altında ise tansiyon takibine devam et**)

 

Kan basıncı ölçümünü 20 dk sonra tekrarla ve ölçüm sonucunu kaydet . Sistolik ve diastolik kan basıncı yüksekliği halen devam ediyor ise KKM ile iletişime geç ( KKM uzman konsültasyonu isteyebilir)

 

NİFEDİPİN Yan Etkileri

Nifedipin : maternal taşikardiye neden olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz