Ana sayfa Tıbbi Eğitim Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

0

Normal Doğum

Normal bir gebelik ortalama 40 hafta sürer . Bu sürenin sonunda fetüs dış ortamda yaşayabilecek olgunluğa gelmiştir ve bebeğin doğması için doğum ağrıları başlar , doğum belirtileri görülmeye başlanır. Doğum eylemi doğumun ağrılarının başlamasından , bebeğin doğumu ve plasentanın ayrılmasının sonuna kadar olan dönemi kapsar . Doğum ağrıları gerçek ağrılar ve gerçek olmayan yalancı ağrılar olarak ikiye ayrılır. Gerçek doğum ağrıları ile yalancı doğum ağrıları arasındaki farklar şöyledir.

Gerçek Doğum Ağrıları Yalancı Doğum Ağrıları
Ağrı düzenlidir Ağrı düzensizdir
Ağrı aralıkları giderek azalır Ağrı aralıkları uundur, değişmez
Kasılma süresi ve şiddeti gittikçe artar Kasılma süresi ve şiddeti değişkendir
Servikal silinme ve dilatasyon düzenli artar Servikal silinme ve dilatasyon olmaz
Ağrı belden başlayıp kasıklara yayılır Ağrı genellikle karındadır

 Gerçek Doğum Belirtileri

1Nişane

Gebelik süresince oluşan servikal sekresyonlar , servikal kanalı tıkar . Bu tıkaca Nişane denir. Doğum travayının başında birkaç damla kan ile karışık mukus şeklinde dışarı atılır. Kanın bir kaç damla dan fazla olması normal değildir.

2Düzenli Uterus Kontraksiyonları (Kasılmaları )

Doğum eyleminin başında genellikle kontraksiyonlar hafif – orta şiddette , 10-20 dakikada bir başlar ve 15 -20 saniye sürer . Eylem ilerledikçe , kontraksiyon süreleri , şiddeti ve sıklığı artar . Son evrede kontraksiyonlar 10 dakikada 3 kez gelir ; 3-4 dk ara ile başlayıp 60-90 saniye sürer ve oldukça şiddetlidir. Gebe de uyandırdığı rahatsızlık hissi oldukça fazladır .

3Servikal Değişiklik

Serviksin silinmesi ve dilatasyonudur . Silinme ; serviksin 4 cm kalinlikdan giderek incelmesini ifade eder. Yüzde olarak ifade edilir. Dilatasyon ; serviksin etrafındaki kollajen liflerin kontraksiyonlarla yanlara doğru çekilmesidir. Başlangıçta serviks 1-2 parmağın girebileceği kadar açıkken son evrede 10 cm lik bir açıklığa ulaşmış olur. Bu durum servikal dilatasyonun tam olduğunu gösterir.

4Amniyon Kesesinin Yırtılması

Amniyotik mayi içeren ve fetüsün etrafını saran fetal membranlar , eylemden önce veya eylem sırasında kendiliğinden veya müdahale ile açılır. Membran açıldıktan sonra 12-24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde enfeksiyon gelişir. Amniyon sıvısı temiz renksiz bir sıvıdır. Amniyon sıvısında mekonyum bulunması fetal distres belirtisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz