Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Diabetik Ketoasidoz

Diabetik Ketoasidoz

0

Diabetik Ketoasidoz Nedir ?

Diabetik Ketoasidoz , akut gelişen ve diabetin hayatı tehdit eden komplikasyonlarından biridir. Genellikle tip 1 diabetus mellitus ile görülmekle beraber , tip 2 diabet varlığında da görülebilir. Amerika birleşik devletleri verilerine göre tüm diabetik başvuruların %14 unu , tüm diabete bağlı ölümlerin ise %16 sını oluştururlar . Genç diabetik hastaların diabet ile ilişkili hastane başvurularının neredeyse % 50 sini oluştururlar .

Nasıl Oluşur

Diabetik Ketoasidoz ; glukagon , Kortizol , büyüme hormonu ve ketekolaminler gibi karşıt düzenleyici hormonların artışının eşlik ettiği , insulin e direnç veya insülin yokluğu sonucu olarak oluşur. İnsülin yokluğu yada insülin direnci nedeniyle , glikoz hücrelere giremez ve kanda artmaya başlar . Ancak hücre içi glukoz miktarı yetersiz olduğu için hücreler yağ gibi (lipoliz) diğer enerji kaynaklarını kullanmaya başlar . Yağ metabolizması sonucu yağ asitleri oluşur ve bunlar karaciğerde asidoz dan sorumlu ketoasitlere ve ketonlara metabolize olurlar.

Diabetik Ketoasidoz da Öykü ve Belirtiler 

Öykü de artmış susama hissi ve poliuri , bulantı , kusma , yaygın karın ağrısı , terlemede azalma istahda azalma ve anoreksi görülebilir. Yeni tanı almış tıp 1 diabet hastalarında hızlı kilo kaybı görülebilir. Hafif dezoryantasyondan konfüzyon a kadar değişen bilinç değişikliği olabilir. Ege hasta da sıvı kaybı fazla ve asidoz belirgin ise koma hali oluşabilir.

Klinik bulgular hiperglisemi , bölüm kaybı ve asidoz ile ilişkilidir. Kuru mukoz membranlar ve deri, azalmış deri turgoru , solunum zorluğu , kilo kaybı , poliuri , polidipsi , refleksler de azalma ve karakteristik aseton kokusu görülebilir.

Vital bulgularda ise taşikardi , hipotansiyon , takipne , hipotermi ve enfeksiyon varsa ateş görülebilir. Konfüzyon , koma ve abdominal hassasiyet spesifik diabetik Ketoasidoz bulguları olarak görülebilir . Paramedik ve acil tıp teknisyenleri bu tür hastalar la karşılaştıklarında olası tetikleyici nedenleri ve enfeksiyon kaynaklarını göz önünde tutmalıdırlar. Ayrıca tanıda paramedik ve ATT ler akut batın sebebleri , hiperosmolar koma , hipotermi, metabolik asidoz un diğer nedenleri , miyokardiyal infarktus ve sepsis düşünmelidir.

Diabetik Ketoasidoz Tanı Nasıl Koyulur 

Diabetik Ketoasidoz tanısı 250 mg / dl nin uzerindeki hiperglisemi , bikarbonat seviyesinin 18 mEq/l nin altında olması , kan oh değerinin 7.30 ün altında olması , ketonemi ve ketonuri ile konur.

Hiperglisemi Tedavi Protokolü yazı dizisi için tıklayınız…

Diabetik Ketoasidoz Tedavisi

Sahada diabetik ketoasidoz şüphesi olan bir hasta ile karşılaşan sağlık personeli hızla kendisinin ve hastanın güvenliğini aldıktan sonra hastanın bilinç durumunu kontrol etmeli, parmak ucu kan şekeri ni olcmelidir. Hastayı monitörize ettikten sonra mümkünse iki adet geniş intravenöz damar yolu açıp hızlıca İV normal salin ile sıvı replasmanina başlanmalıdır. İlk 1 saatte bu hastaların tamamlanması gereken İV sıvı açığı yaklaşık 1 – 3 litredir. Hiperkalemi bulguları açısından hastanın EKG si değerlendirilmelidir.

Bu hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerektiği için en kısa sürede hastaneye transferleri sağlanmalıdır. Hastaneye transferleri sırasında sağlık personeli hastanın vital bulgularını , kan şekerini ve bilinç düzeyini yakından takip etmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz