Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Bir Mesleğin Bitişi : Acil Tıp Teknisyenliği

Bir Mesleğin Bitişi : Acil Tıp Teknisyenliği

0

Acil Tıp Teknisyenliği

Acil Tıp Teknisyenliği nedir ? Nasıl Att olunur ? Acil tıp teknisyeni / Att atamaları , Acil tıp teknisyenliği geleceği att puanları 

Hesapsız ve planlamasız açılan bölümleri , ataması yapılmadığı ve özel sektörün ihtiyaç duymadığı halde oluşturulan meslekleri hepimiz biliyoruz. Buna günümüzde en güzel örnek ise Acil Tıp Teknisyenliği diğer adıyla ATT.

20 yıla yakın sürede, on binlerce sağlık personelini mezun verip de sonradan kapatılan ve binlerce acil tıp teknisyeni nin mağdur olduğu bu bölümün dertleri saymakla bitmeyecek gibi.

ATT Nedir ?

Acil Tıp Teknisyeni ( ATT ) Nedir yazı dizisini okumak için tıklayınız….

Acil tıp teknisyenliği nedir le başlamak lazım sanırım . Acil sağlık sistemi bir ekip işidir. Ve bu ekip de hasta bakıcı da , doktor da ATT de Paramedik de hemşire de farklı görev tanımları olsa da aynı öneme sahiptir.

Domino yapısı gibi birini çekerseniz tüm kule çöker. Acil tıp teknisyeninin de bu sistemin dışında bulundurulması sisteme zarar verecektir. Yıllardır doktor un bulunmadığı hastane öncesi acil tıp sistemi çöktü mü ? Hastane öncesi acil tıp sisteminin yapı taşı olan acil tıp teknisyenlerinin sistemden el çektirilmesi ile sistemin ağır hasar alacağı kesindir. 15 yılda Sağlık sisteminden memnuniyet oranı % 20 lerden % 90 a çıktıysa bunda Acil Tıp Teknisyenlerinin payı büyüktür.

Acil Tıp Teknisyenliği
Acil tıp teknisyenliği

Paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin omuzladığı hastane öncesi acil tıp sistemi yıllardır başarılı şekilde devam etmektedir. Bu başarının yaratıcılarından olan acil tıp teknisyenliği son 3 yıl içerisinde atama sayısı olarak durma noktasına geldi.

30 bine Yakın Atanamayan Acil Tıp Teknisyeni

Geçtiğimiz yıl son mezunlarını da veren acil tıp teknisyenliği , plansız eğitim sisteminin hatası nedeniyle 30 bini geçen atanamamış mezun sayısı ile rekora koşuyor.

Bu kadar büyük bir sayıda mezun olmasına rağmen atamalarda 100 bile geçmeyen kadro ayrılması ATT leri yaralayan en önemli konu.

Öyle ki atama umuduyla dershanelere koşan gecesini gündüzüne katıp ders çalışan acil tıp teknisyeni arkadaşlarımız , atama kılavuzun da böylesine şaka gibi bir sayı görünce mesleğinden soğuma noktasına geliyor.

Hastaneler de Onbinlerce Boş Acil Tıp Teknisyenliği Kadrosu Var

Her yıl yayınlanan personel dağıtım cetveline göre hastane acil servislerinde ve 112 lerde binlerce boş kadro bulunmasına karşın , bu sayıların yüzde biri bile atama yapılmıyor.

Özel Sektör de İş de Para da Yok

Kamu kurumlarına atama yapılmamasından bir çok acil tıp teknisyeni arkadaşımız özel sektöre yönlenmiş durumda. Ama özel sektördeki eleman alımı sorunlarından , sağlık çalışanlarının kendini aktarma imkanı bulamamasindan ya kapı yüzlerine çevriliyor. Ya da Asgari ücret yada buna yakın maaşlar la işe başlaması isteniyor. Yine de bir şekilde özel sektör de ise başlayan acil tıp teknisyeni arkadaşlar görev tanımının çok dışında ne iş olursa yapmak zorunda kalıyorlar. Özel hastanelere bakıldığında acil servis ve yoğun bakım dışında da her birimde polikliniklerde sekreter olarak bile çalışan ATT ler görmek mümkün.

Paramediğe Yatay Geçiş Yapmaları Engellendi

Bir kaç yıl öncesine kadar acil tıp teknisyenliği mezunu arkadaşlarımız üniversitesilerin İlk ve acil yardım bölümüne yatay geçiş yaparak meslek hayatlarına paramedik olarak devam edebiliyorlardı. Ancak son dönemde yapılan değişiklik sonucu meslek liselerinin üst bölümlerine yatay geçişlerine izin veren yönetmelik kaldırıldı. Bu nedenle üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümüne tıbbi bilgi ve becerisi olan ATT ler yerine genel yetenek sorularını çözerek yerleşen , sağlık meslek lisesi dışı liselerde eğitim alan öğrenciler yerleşiyor. 4 yıl acil tıp teknisyenliği sonrada 2 yıl ilk ve acil yardım eğitimi alan paramediklerin yetişmesi sağlık da hizmet kalitesinin artmasını da sağlayacaktır.

4 YILLIK LİSANS PARAMEDİK Yazı Dizisini Okumak İçin Tıklayınız….

Acil Tıp Teknisyenliği Mezunu, Başka Bölüm Okursa Diplomasi Yanıyor

Sağlık meslek liselerinin acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun bir ATT , üniversitede bir bölüm okuyup , bitirdikten sonra , kpss sınav sonucuna göre ATT olarak tercih veremiyor. Bu nedenle ATT ler atanana kadar diplomalarının yanacağı korkusu ile üniversite okuyamıyorlar.

Paramedik Yazı Dizisini Okumak İçin Tıklayınız…..

Bir An Önce Acil Tıp Teknisyenliği Atama Sayısı Arttırılmalı

Son yıllarda ATT atamaları nın son derece düşük olması farklı sektörlerde çalışan yada işsiz sağlık personelleri oluşmasına neden olmuştur. Sağlık Bakanlığı ‘nın alımlarında acil tıp teknisyenliği kadrolarını arttırarak ATT lerin mağduriyetini gidermesi gerekmektedir. Zamanında plansız açılan sağlık meslek lisesi bölümlerinin cezasını bu bölümü hakkıyla bitiren , kendini mesleğine adamış acil tıp teknisyenleri ödememelidir.

Acil Tıp Teknisyeni / ATT Maaşları

112 de çalışan ATT maaşları kıdem derece ve başka üniversite mezuniyetine göre değişmekle beraber. Üniversite de herhangi bir üniversite okumamış acil tıp teknisyeni yaklaşık olarak

2000 TL maaş

921 TL sabit

400 TL ek ödeme

200 TL yemek ücreti

Yaklaşık olarak toplam : 3550 TL maaş alır. Bu ücrete artı olarak o ay çalışması gereken saatten sonraki her saat için 12.50 TL ücret fazla mesai olarak ödenir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz