Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Bilinç Değişikliği

Bilinç Değişikliği

0

 

Bilinç Nedir ?

Hasta yanına ulaştık dan sonra hasta güvenli bir ortamda ise öncelikli bilinç kontrolü yapmak gerekmektedir . Bilinç kontrolü seslenerek ya da ağrılı uyaran vererek yapılabilir. Bilinci açık bir hastanın , yer , zaman ve olay farkındalığının olması , uyaranlara cevap verebilmesi gerekmektedir . Bu durumlar dışında ki olgularda bilinç değişikliği olduğu düşünülerek hızlı bir şekilde neden araştırılmalı ve tedavi düşünülmelidir.

Bilinç kaybı olan durumlarda öncelikle ABC değerlendirmesini yapmamız gerekiyor. Soluk yolu uygun pozisyonla açılmalı ve gerekli ise desteklenmelidir. Solunum yolunu açarken hastada travma şüphesi yok ise baş çevresi manevrası , travma şüphesi var ise çene itme manevrası uygulanmalıdır. Dolaşım değerlendirilmeli ve yine gerekiyor ise desteklenmelidir.

Bilinç kaybının nasıl ve nezaman geliştiği, nekadar sürdüğü çevredeki lerden öğrenilmelidir. Bu durumdaki hastanın bulunduğu yerden bilincin kapanması sırasında düşmüş olabileceği unutulmamalı ve travma bulguları ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Olası bir travma şüphesi olan hastada omurga immobilizasyonu sağlanmalı ve haraket ettirilmemelidir.

Geri dönüşümsüz yüz maskesi ile dakikada 10 – 15 lt / dakika olacak şekilde Oksijen uygulanması hastanın bilinç düzeyinde iyi yönde düzelmeye neden olabilir. Aşırı hiperventilasyon dan kaçınılmalı ve hiperventilasyon un bilinci kötü yönde etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Bu tür bilincin olmadığı hastalarda damar yolu geniş lümenli bir intraket ile açılmalı ve kontrendike değil ise %0,9 İzotonik Sodyum Klorür sıvısı başlanmalıdır.

Glasgow koma skalası değerlendirilmeli ve değeri hesaplanmalıdır.

Bilinç Değişikliği Glasgow Koma Skalası

Glasgow koma skoru 12 veya 12 den küçük ise ;

Glasgow koma skoru 12 veya 12 den küçük ise bu durumun nedeni araştırılmalıdır.

Olası nedenler ;

 • Asidoz
 • Alkol
 • Epilepsi
 • İnfeksiyon
 • Doz aşımı
 • Üremi (Böbrek yetmezliği )
 • Travma
 • Tümör
 • İnsülin
 • Psikoz
 • İnme

Bilinç Değişikliğinde Kan Şekeri Düzeyi Ölçülmeli

Kan şekeri değeri 300 mg / dl üzerinde ise bilinci bozan neden hiperglisemi olabileceğinden hiperglisemi tedavi şeması uygulanmalıdır.

HİPERGLİSEMİ ACİL TEDAVİ Yazı Dizisini Okumak İçin Tıklayınız…

Kan şekeri değeri 60 mm / dl nin altında ise bilinci bozan durum hipoglisemi olabileceğinden hipoglisemi tedavi protokolü uygulanmalıdır.

 

TOKSİK Alımına Dikkat Et

Solunum baskılayan toksik bir madde alımı şüphesi var ise toksikoloji / zehirlenme / doz aşımı tedavi teması uygulanması gerekmektedir.

Her aşamada hasta stabil olana kadar 5 dakika da bir vital bulgular değeri, stabil olduktan sonra ise 15 dakikada bir vital bulgular değerleri alınarak kayıt edilmeli. Monitörizasyon uygulanmalı ve kardiyak ritim takibi yapılmalıdır.

Tüm aşamalar komuta kontrol merkezi bilgisi ve onayı dahilinde gerçekleştirilmesi sağlık personelinin yararına olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz