Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Asistoli / Nabızsız Elektriksel Aktivite Resüsitasyon Tedavisi

Asistoli / Nabızsız Elektriksel Aktivite Resüsitasyon Tedavisi

0

Asistoli ve Nabızsız Aktivite Resüsitasyon

Asistoli ve nabızsız elektriksel aktivite gibi resüsitasyon gereken durumlarda vakit kaybetmeden kardiyo pulmoner resüsitasyon a başlanır. Resusitasyon ileri hava yolu bulunmayan hastalarda 30 kalp masajı 2 suni solunum olarak uygulanmalıdır.

Solunumun sağlanmasın da pozitif basınçlı ventilasyon ( PBV) ile oksijen verilmesi sonrasında en kısa zamanda endotrakeal entübasyon , LMA , kombi tüp gibi ileri hava yolu yöntemleri ile sağlanmalıdır.

Arrestin tanınması ile başlanan kalp masajı na ara verilmeden devam edilmesi gereklidir.

Monitör / defibrilatör hastanın yanına bir an önce getirilmeli ve kardiyak ritim analizi ( EKG) yapılmalıdır. Ritim değerlendirilmesi en az 2 derivasyondan bakılarak aynı zamanda da nabız kontrolü de yapılmalıdır.

Yapılan EKG değerlendirmesinde görülen ritim aşağıdaki gibi Asistoli ya da Nabızsız Elektriksel Aktivite ise derhal en az 2 dakika kesintisiz kardiyo pulmoner resüsitasyon a başlanır.

ASİSTOLİ NEA

Damar yolu ( İV ) yada kemik içi yol ( İO ) açılmış ise Adrenalin 1 mg İV / İO olarak uygulanır. Adrenalin 3 – 5 dakikada bir tekrarlanmalıdır.

Damar yolu ( İV ) yada kemik içi yol ( İO ) açılmamış ise adrenalin 2 – 2,5 katı olarak 10 CC SF ile tamamlanarak endotrakeal tüp içerisinden verilebilir.

2 dakika ( 5 siklus ) resusitasyon sonrasında tekrar ritim değerlendirilmesi ve nabız kontrolü yapılır.

Yapılan bu ritim kontrolünde monitör de görülen ritim Asistoli ya da Nabızsız Elektriksel Aktivite ise bir bir önceki basamak olan 2 dakika kalp masajı ve solutma işlemine devam edilir.

Eğer yapılan bu ritim değerlendirmesin de elektriksel bir aktivite var ise 10 saniye süre ile nabız kontrolü yapılır. Nabız yok ise ilgili ritim akış şemasına devam edilir.

Ventriküler Fibrilasyon  VF  ve Nabızsız Ventriküler Taşikardi Tedavi Yazısı İçin Tıklayınız…

Nabız var ise Yeniden Canlandırma sonrası bakım planlaması yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz