Ana sayfa Kategorilendirilmemiş Acil Tıp Teknisyenliği

Acil Tıp Teknisyenliği

11

Acil tıp teknisyenliği (ATT) nedir , Att maaşları ne kadar , Att bölümü , Att iş ilanları nelerdir, Att puanları gibi tarafımıza onlarca soru gelmekte.

Acil Tıp Teknisyenliği

 

Hasta ve yaralılara acil tıbbi bakımı hastane dışında ,sahada , olay yerinde profesyonel seviye de başlayan , ambulansla nakil esnasında müdahaleyi devam ettiren , bu aşamada sağlık bakanlığınca belirlenen ilaç ve sıvıları komuta kontrol merkezi onayı ile sağlık bakanlığınca belirlenen yetkileri doğrultusunda kullanan , gerektiğinde ambulans şoförlüğü görevini de yerine getirebilecek donanıma sahip , sağlık meslek lisesi mezunu , sağlık profesyonelidir.

 

Att Bölümü

İlk kez sağlık meslek liseleri nde 1998 yılında Sağlık Bakanlığı'nın teklifi , Talim ve terbiye kurulunun kararı ile " İlk yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği " bölümü açılmıştır . Daha sonra sağlık Bakanlığı'nın teklifi ve ilgili kurumun kabulü ile programın adı " Acil Tıp Teknisyenliği" olarak değiştirilmiştir. Ülkemiz de ilk defa 2000 yılında sağlık meslek liseleri bünyesine " Acil Tıp Teknisyeni " sıfatı ile mezun olan ATT ler , mezun oldukları ilk günden itibaren görevlerini büyük bir özveri ile yerine getirmektedir. ATT ler ilk olarak 2004 yılından itibaren aktif şekilde 112 acil sağlık hizmetleri bünyesinde görev almaktadırlar.

ATT lerin Mezuniyet Sonrası Eğitimleri

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 26.03.2009 tarihli " Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ve Acil Tıp Teknisyenlerininçalışma usul ve esaslarına dair tebliğ " ile ATT lerin mezuniyet sonrası alması gereken eğitimleri belirlenmiştir. Tebliğ kapsamında il sağlık müdürlükleri tarafından ATT lerin göreve baslamasını takiben , 40 saatlik Temel Eğitim, 20 saatlik Erişkin İleri Yaşam Desteği Eğitimi, 32 saatlik Travma İleri Yaşam Desteği, 28 saatlik Çocuklarda İleri Yaşam Desteği ve 32 saatlik Ambulans Kullanımı ve Bakım Eğitimi olmak üzere katılımı zorunlu olan temel eğitim programları düzenlenmekte ve eğitimler sonrası yapılacak sınavlardan 85 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılarak 3 yıl geçerli olacak sertifika verilmektedir.Hizmet içi eğitim programları üç yılda bir tekrarlanmaktadır.

ATT Kaç Yıllık

Acil tıp teknisyenliği bölümü sağlık meslek liselerinde 1998 ile 2014 yılları arasında öğrenci kabul etmiştir . Bölüm 4 yıllık bir ortaöğretim bölümüdür. 2014 yılından sonra sağlık meslek lisesinde ATT bölümü kapanmıştır.

Acil Tıp Teknisyenliği ( ATT ) İş İmkanları

Att ler Kpss ortaöğretim sınavından alacakları puan ile kamu da devlet memur olarak yada özel sektör sağlık kuruluşlarında sağlık personeli olarak görev yapabilirler. Att ler kamuda 112 il ambulans servisine bağlı komuta kontrol merkezinde yada bağlı ambulanslarda , Kamu hastaneleri , üniversite hastaneleri acil servis ve yogun bakım üniteleri yanı sıra bu hastanelere bağlı ambulans birimlerinde görev yapabilirler. Özel sektörde ise Sağlık kuruluşunun yoğun bakım , acil servis ya da ambulas servisi gibi birimlerinde görev alabilmektedirler.

Att Puanları , ATT Atamaları , Att Taban Puanları

Acil tıp teknisyenliği bölümü mezunları kpss ile 112 acil servis ambulansları ve kamu hastane acil servisleri ile yoğun bakım birimlerinde görev alabilmektedir.

ATT atamaları her geçen gün düşmektedir. Bunun en büyük nedeni kontrolsüzce açılan özel sağlık meslek liselerinin her yıl binlerce mezun vermiş olması ve mesleğin planlanandan çok çok önce doyuma ulaşarak boş kadro bulunamamasıdır. Örneğin 2010 yılında 70 puan ile acil tıp teknisyeni rahatlıkla devlet memurluğuna atanabilirken 2018 kpss de 85 puan ile atanamamıştır.

Açılan kadro sayısıda her geçen gün hızla düşmektedir . Yine aynı örneği verecek olur isek 2010 içerisinde binlerce acil tıp teknisyenliği ataması yapılır iken 2018 de ATT atama sayısı 100 u geçmemiştir .

Att Maaşları

Att maaşları çalıştığı kurum ve birime göre değişebilmekle beraber, Kamu da 112 de devlet memuru olarak çalışan bir att maaşı 2018 başı itibari ile aşağıdaki gibidir.

Maaş: 2100 tl

Sabit Döner sermaye: 921 tl

Ek ödeme (Performans) : 400 tl

Yemek yardımı: 220 tl

Yani Acil Tıp Teknisyeninin fazla mesaisiz  toplam alacağı yaklaşık ücret : 3650 tl dir. Bu ücrete ek olarak aylık çalışması gereken çalışma saatinin her fazla saai için saatlik 12.50 tl fazla mesai ücreti almaktadır

Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü Kapandı

Neredeyse her Özel sağlık meslek lisesi nin acil tıp teknisyenliği bölümü açması , sektörde atanamamış , işsiz ATT sayısının artması ve Avrupa uyum kriterlerinde sağlık mensuplarının lisansiyer olması istenmesi gibi gerekçeler ile 2014 yılı itibariyle sağlık meslek liseleri acil tıp teknisyenliği bölümüne öğrenci alımı durduruldu. 2014 yılı itibariyle artık yetki ve görevleri farklı sağlık bakım teknisyenliği bölümü sağlık meslek liselerinde öğrenci kabul etmekte.

Bir Mesleği Bitişi : ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ  Yazı Dizimizi Okumak İçin Tıklayınız....

Acil Tıp Teknisyeni Yetki, Görev ve Sorumlulukları

a) İntravenöz ve intraossöz girişim yapar.

b) Temel hava yolu uygulamaları, endotrakeal entübasyon ve oksijen uygulaması yapar.

c) Uygun taşıma tekniklerini uygular.

ç) Temel yaşam desteği protokollerini uygular. Bu uygulama sırasında yarı otomatik ve tam otomatik eksternaldefibrilatörleri kullanır.

d) ) Travma stabilizasyonu ile kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlar.

e) Hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlar.

f) Yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapar.

g) Acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olur.

ğ) Monitörizasyon ve defibrilasyona yardımcı olur.

h) Görevinin tüm aşamalarında haberleşme ağını doğru ve hızlı bir biçimde kullanır.

ı) Ambulansı teknik, tıbbi araç-gereç ve malzeme yönünden kullanıma hazır halde bulundurur, gerektiğinde ambulansta sürücülük görevi yapar.

 

11 YORUMLAR

 1. att taban puanlarının ne kadar yükseldiğinden haberiniz varmı . 2018 de att hiç almadı sayılır. att yi bitirdiler . eskiden en cok atanan bolumdu 60-70 puanla att atanabiliyordu

 2. Merhabalar öncelikle yazınız için teşekkürler. aci tıp teknisyenliği önemli bir meslek olablir ama liseden mezun olan biri ne kadar faydalı olabilir . bu nedenle att nin kapatılmasını dogru buluyorum. Paramedik bolumu att nın yerını almalı

  • Lise de 4 yil egitim aliyorsun . Att oluyorsun .
   Universite de 2 yil egitim alip paramedik oluyorsun .
   Lise yi mi yeterli bulmuyorsun ??!
   Bilip bilmeden konusm kardesim .

 3. att taban puanlarının ne kadar yükseldiğinden haberiniz varmı . 2018 de att hiç almadı sayılır. att yi bitirdiler . eskiden en cok atanan bolumdu 60-70 puanla att atanabiliyordu

 4. Merhabalar öncelikle yazınız için teşekkürler. aci tıp teknisyenliği önemli bir meslek olablir ama liseden mezun olan biri ne kadar faydalı olabilir . bu nedenle att nin kapatılmasını dogru buluyorum. Paramedik bolumu att nın yerını almalı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz